Konut Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu Mu? 2022 Güncel

Konut kredisinde hayat sigortası zorunlu mu, bankalar aracılığı ile kredi kullanmak isteyen insanlar, krediyi çekmek isteyen kişiler için zorunlu bir hâle gelen zorunlu hayat sigortası kredi çekenlere harika bir şart sunmaktadır. Elbette bankalardan kredi çeken insanlara konu kredisinde hayat sigortası zorunlu mu sorusu gelmektedir ve tabii ardından ise hayat sigortası iptali nasıl olur ve hayat sigortası ücreti nedir gibi sorulan soruları da sizler için araştırdık.

Konut Kredisinde hayat sigortası zorunlu mu 2022 yılında ortalama ne kadar tutar ödememiz gerekiyor eğer zorunlu ise gibi aklınıza takılan tüm soruları maddeler hâline getirip başlıklarla siz değerli okurlarımıza sunmaktayız. Şimdi gelelim konut kredisinde hayat sigortası ne kadar zorunlu ve böyle bir zorunluluğumuz ne kadar var hep birlikte öğrenelim.

Konut Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu Mu

Konut Kredisi Hayat Sigortası Nedir

Eğer bir teminat sağlamak istiyorsanız eğer bunların ilk başında konut kredisinde hayat sigortası ilk akla gelendir. Krediyi çeken kişi hayatını kaybettikten sonra borcun hiçbir şekilde yakınlarına kalmamasını sağlamak için sigorta şirketleri tarafından ödenen tutardır. Eğer kişi hayat sigortasını yaptırmak istemeyip vefat ederse banka bu borcu mecbur ödemesini ister ve en yakınlarına bildirimde bulunur, genel de bu borcu çok yüksek olan kişiler reddi miras hakkında bulunmaktadır.

Hayat Sigortası Neden Yaptırılır?

Beklenmedik bir kaza sonucu yaşamını yitiren kişilere, bankaların hayat sigortası şartını sunmaları yakınlarına ve kendilerine kolaylık sağlamasıdır.

 • Sigortalının, sigorta şirketinden belirli bir prim karşılığında sözleşmede belirtilen süre içinde ölmesi veya işini kaybetmesi halinde,
 • Sigortalı belirli bir süre hayatta kaldığında prim ödeyen sigorta olarak sunulur,
 • Tüm bankalar buna ihtiyaç duymaz, ancak birçok banka müşterilere bunu yapmaları talimatını verir.
 • Ölüm, sakatlık, ciddi hastalık veya işsizlik gibi durumlar,
 • Şimdi sigorta şirketi ve banka krediyi geri ödeyecek, bu yüzden banka kendini sigortalamak için hayat sigortası satın alıyor.

Konut kredisinde yaş sınırı var mı ve hangi yaşlar çeker bunu keşfedelim.

Konut Kredisi Kullanırken Hayat Sigortası Yaş Sınırı

Konut Kredisi kullanan kişilerin hayat sigortası alabileceği yaş ortalaması 18 ile 65 yaşları arasındadır.

 • Konut kredisi kabul eden bankaların belirlediği yaş sınırları da bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.
 • Bankalar, ev kredileri için yaş sınırlarına göre kredi limiti sınırı belirlemektedir.
 • Konut kredisi kullanmak için yaş sınırı 18-65’tir

Krediyi kullanan kişinin belirtilen yaş aralığında olması gerekmektedir.

Konut Kredisi Hayat Sigortası Ne Kadar?

Bankanızda ve web sitenizde hangi sigortayı neden istediğinizi açıklayan bir bölümü doldurduktan sonra hayat sigortasının ne kadar olduğunu ve sigorta şirketinizin veya bankanızın neleri kapsadığını görebilirsiniz. Hayat sigortası ve ödemeler hakkında herhangi bir sigorta şirketi sitesinden veya acentesinden bilgi alabilirsiniz

Mesela; 50.000 TL konut kredisi alan herkes 230-400 TL ücret karşılığında 12 ay hayat sigortası yaptırabilir.

Konut Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

Konut kredisi kullanırken hayat sigortası için yasal bir zorunluluk yoktur. Konut kredisi sözleşmeniz kapsamında hayat sigortası yaptırmak için kredi başvurusunda bulunduğunuz bankadan istediğiniz sigorta şirketini seçebilirsiniz. Her poliçe en az bir yıl geçerlidir. İsteğe bağlıdır, ancak bir yıl sonra yenilenebilir.

Konut Kredisinde Hayat Sigortası İptali?

Hayat sigortasından cayma hakkının alınabilmesi için şirkete veya Tüketicinin Korunması Hakem Heyeti’ne cayma nedenlerini belirten bir dilekçe sunulması gerekmektedir. Hayat sigortasında ise, sigorta şirketinin cayma hakkını kullanabileceğini bildirdiği tarihten itibaren 15 gün içinde sözleşme feshedilebilir.

Konut Kredisinde Hayat Sigortası İadesi

Konut kredisi kullanan kişiler borçlarını erken kapatırsa, müşterilerin alacaklarını tahsil etmek için sigorta şirketine gitmesine gerek kalmaz. Dilekçe verilen krediyi kullanarak doğrudan bankaya başvurursanız, prim iadesi alabilirsiniz. Konut kredisinde hayat sigortası zorunlu mu başlığımız içerisinde biraz daha detaylı bir şekilde bilgilendirme verelim ve devam edelim.

Hayat Sigortasında Ölüm Halleri

Bu durumda poliçe ölümün sebebine ve durumuna dikkat etmelidir. Bu politikada, ölümcül hastalıklar ve kazalardan kaynaklanan ölümler daha belirgindir. Sigortalı, sözleşmede belirtilen süre içinde vefat ederse, sigortalı, hayat sigortasının genel hüküm ve koşullarına göre sigorta bedelini tazminat olarak öder. Ancak hayat sigortası olmayan borçludan sonra tüm borçlar mirasçılarına geçer.

Hayat Sigortası Ölüm Tazminatı

Hayat sigortası kapsamında, ölen kişinin yasal bir varisi vardır. Bu menfaatlerin elde edilebilmesi için mirasçıların çeşitli işlemlerde bulunması gerekir. Hayat sigortası ve ölüm sigortası için zamanaşımı süresi iki yıldır. İki yıl sonra, tüm teminat ve ölüm yardımlarından yararlanma hakkınız sona erecektir. 2 yıldan fazla ise hasar tarihinden itibaren 10 yıl süre ile geçerliliğini yitirir. İşlemden sonra sizi nakit olarak ödüllendireceğiz. Ölüm halinde, mirasçılar aşağıdaki şekilde tazminat ödemek zorundadır:

 • Ölen bir kişi için hayat sigortası sorgulaması yapın.
 • Ölüm talebi için gerekli başvuru belgelerini edinin.
 • Sigortalı, sigorta şirketinden tazminat talep eder.
 • Sigorta şirketinin hasar inceleme prosedürünü bekleyebilirsiniz.
 • Ölüm yardımı, olumlu bir sonuca göre nakit olarak tahsil edilir.

Yukarıdaki belgelerin tamamlanmasının ardından, “alınan” belgelerle birlikte sigorta şirketine bir bildirim göndereceğiz. Talep sürecini gözden geçiriyoruz ve olumlu bir sonuca dayanarak başvuru sahibine ölüm yardımı verilir.

Ziraat Konut Kredisi Hayat Sigortası Ne Kadar?

Konut Kredisinde hayat sigortası zorunlu mu sorumuzun bir diğeri ise ziraat konut kredisi hayat sigortası ücreti, 18-70 yaşları arasında ipotek alan bir müşterinin sigorta süresi içinde vefat etmesi durumunda geçerlidir. Borç Ziraat Bankası‘na ödendikten sonra kalan sigorta teminatı sertifikada belirtilen hak sahiplerine ödenecektir. Daha fazla detay Ziraat Bank’ın resmi internet sitesinde bulunabilir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

Hayat Sigortaları Kanunu kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan kredi almak sorun değil. Hayat sigortasının temeli, borçlunun gönüllü olarak hayat sigortası satın almasıdır. Ziraat Bankası aracılığı ile alınan bu cevap konut kredisinde hayat sigortası zorunlu mu sorusununda cevabını almamıza sebep olmaktadır.

Ziraat Bankasında kredili mevduat hesabı açan ve sigorta süresi içinde kullanmaya başlayan 18-75 yaş arası müşterilere geri ödeme sağlayan bir hayat sigortası ürünüdür. Ölüm halinde tüm borçlarını geri almak isteyen vatandaşlar hayat sigortası yaptırmalıdır.

Konut Kredisi Sigorta Zorunluluğu Kalktı

Son birkaç yılda, kredi kullanan insanlar ölüm cezasını karşılamak için hayat sigortası satın almak zorunda kaldılar. Hayat sigortası bugün isteğe bağlıdır. Krediyi kullanan kişinin hala borcu varsa ve ölüm anında hayat sigortası yoksa bu borcu eşi veya çocukları ödemek zorundadır. Ancak hayat sigortası yaptırarak hayatını kaybeden kişinin borcu, sigorta şirketi veya krediyi kullanan banka tarafından teminat altına alınır. Bu durumda banka, borçlunun hayat sigortası bilgileridir. Kullanıcılar ücretsiz olarak hayat sigortası satın alabilirler.

Konut kredisinde hayat sigortası zorunlu mu sorusunun cevabını net olarak alamadığınızı düşünüyorsanız eğer yapacağınız işlem oldukça basittir, aklınıza takılan herhangi bir soru işareti var ise bu yazımızın altına yorum yaparak detaylı soruyu sorabilir ve en net cevabı alabilirsiniz.

Yorum yapın