Spotify Para Kazanma Sistemi Nedir, Nasıl İşler? 2022 Güncel

Spotify para kazanma sistemi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorum ve ben de uygulama içerisinde para kazanmak istiyorum. Türkiye’de çok fazla insanın spotify kullandığını biliyoruz ve birçok insan spotify para kazanma nasıl oluyor ve bu kazancı nasıl elde edebilirim gibi çok fazla soru sormaktadır. Son dönemin popüler uygulamalarından biri olan Spotifyın birçok kullanıcısına para kazandırdığını biliyor muydunuz?

Evet Spotify dinlenme rakamlarına göre birçok kullanıcısına para kazandırıyor. Sizlerde Spotifyda özgün müziklerinizi yayınlayabilir, podcastler oluşturabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Sizlerde Spotify üzerinden para kazanmak istiyorsanız, yapacağınız tek şey yazımızda vereceğimiz ipuçlarını takip etmek.

Spotify Para Kazanma

Spotify Nedir

Spotify İsveç merkezli, bir dijital müzik platformudur. Spotify aylık abonelik sistemi ile çalışmaktadır. Kullanıcılar belli bir tutar karşılığı aylık abone olabilmektedirler. Kullanıcılar Spotify sistemine Windows, İOS, Mac Os X, Linux, gibi işletim sistemlerini kullanan bilgisayarlar üzerinden, Andorid, Windows Mobile, S60, Symbian ve webOS gibi işletim sistemini kullanan mobil cihazlar üzerinden erişebilmektedir.

Spotify dünyanın her yerinde bulunan içerik üreticilerinin, üretmiş olduğu müzik, podcast gibi içeriklere erişim sağlayan bir dijital müzik platformudur. Spotify para kazanma olayı aslında zannedildiği kadar çok zor veya imkansız bir işlem değil, sizlere bu konu hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgi sağlayacağız.

Spotify Para Kazanma

Spotify dünyanın en popüler müzik dinleme platformudur. Spotify için hem müzik dinleme hem de para kazanma uygulaması diyebiliriz. Çünkü Spotify müzik üreticisine para kazandırıyor. Sizlerde Spotifydan para kazanmak istiyorsanız yapacağınız şeyler oldukça basit. Kendinize ait bir şarkı veya podcast oluşturarak, Spotifydan para kazanabilirsiniz.

Spotify şu an dünyada 365 milyona yakın üyesi bulunmaktadır. Bu üyeliklerin 172 milyon abonesi ücretlidir. Spotify platformu oldukça ciddi ve büyük bir platformdur. Spotfiy normal kullanıcılar için kazanç sağlamaz ancak müzik sahipleri bu platformda oldukça büyük gelirler elde etmektedir. Sizlerde Müzik sahibi iseniz spotify para kazanma taktiği ile yüzlerce, belki de binlerce lira kazanabilirsiniz.

Spotify direk olarak eser üretici ile çalışmaz. Örneğin bir şarkı ürettiniz ardından bir müzik veya yapım şirketi ile anlaşma sağlamanız gerekir. Spotify sizinle değil yapımcı şirketiniz ile anlaşma sağlamaktadır. Tam da burada hem eser sahibi hem de yapımcı şirket Spotify üzerinden para kazanmış oluyor. Sizler eserinizi direkt olarak Spotify’a yükleyemiyorsunuz zaten böyle bir platformda henüz piyasada mevcut değil.

Spotify müzik şirketleri ile anlaşarak, üretmiş olduğunuz eserin telif haklarını ölçerek, eser sahibinin haklarını koruyarak platformda yayınlar. Spotifydan elde edilen kazançları doğrudan eser sahibine ödemeleri değil müzik veya yapım şirketlerine ödemektedir. Müzik şirketleri bu ödemeler üzerinden kendi komisyonunu alarak, kalan ödemeyi eser sahibine yapmaktadır.

Sizlerde kendinize ait bir eser oluşturarak, müzik şirketinizle anlaşma sağladıktan sonra Spotifyda yayınlatarak, Spotifydan para kazanabilirsiniz. Ülkemizde birçok sanatçı, herhangi bir müzik şirketi ile anlaşarak, eserlerini Spotifyda yayınlatıp para kazanmaktadır. Tunecore, Ditto Music, Symphonic gibi müzik şirketleri en çok tercih edilen müzik şirketleri arasında yer almaktadır.

Spotifydan Nasıl Para Kazanılır

Spotify para kazanmak için öncelikle kendinize ait bir eserinizin olması gerekmektedir. Sizler oluşturmuş olduğunuz bu eserinizi direkt olarak Spotifya yükleyemezsiniz. Spotifyda zaten bu noktada kullanıcı veya üretici ile muhatap olmak yerine, müzik şirketleri ile muhatap olmaktadır. Sizler eserinizi ürettikten sonra bir müzik şirketi ile anlaşma yapmalısınız. Müzik şirketi sizin için Spotifyla gerekli görüşmeleri yaparak, eserinizin burada yayınlanmasını sağlar.

Eseriniz Spotifyda yayınlandıkça her dinlenmede para kazanmış olursunuz. Ancak bu noktada Spotify ödemeyi direkt olarak sizlere yapmaz. Öncesinde de bahsettiğimiz gibi aracı olan müzik şirketi, ödemeyi alır kendi komisyonu dışında klan ödemeyi de sizlere yapar. Türkiye’de ve dünyada en çok kullanılan uygulamalardan olan Spotify birçok üreticiye para kazandırmaktadır.

Sizlerde Spotify üzerinden para kazanmak istiyorsanız, bir şarkı veya podcast oluşturduktan sonra müzik şirketi ile anlaşma sağlayıp gerisini dinleyiciye bırakmak olacaktır. Çünkü alacağınız her ödeme eserinizin dinlenme oranına göre yapılacaktır.

Spotifydan para kazanmak isteyen her eser sahibinin en çok merak ettiği konulardan birisi de Spotifydan ne kadar para kazanabileceğidir. Dünya genelinde, Spotify her içerik üreticisine 1 dinlenmede 0,003 ila 0,005 USD arası para kazandırmaktadır.

Spotifyda Şarkı Yayınlayarak Para Kazanma

Spotifyda şarkı yayınlayarak para kazanma işlemi aynı podcastte olduğu gibidir. Şarkınızı oluşturduktan sonra biz müzik şirketi ile anlaşıp, Spotifyda yayınlanmasını sağlayıp para kazanmaya başlayabilirsiniz. Burada önemli olan her eser üreticisinin bir yapım veya müzik şirketi ile anlaşmış olmasıdır. Çünkü Spotifydan elde edeceğiniz geliri Spotify direkt sizlere ödemiyor. Sziler bu ödemeleri bağlı bulunduğunuz yapım şirketiniz aracılığı ile kazanıyorsunuz.

Spotifyda para kazanmak sanıldığı kadar kolay değildir. Milyonlarca içerik üreticinin olduğu bir platformda, bu piyasaya yeni girmiş birinin fark edilmesi oldukça zaman alacaktır. Spotifyda kolayca yükselip en çok dinlenme oranlarına sahip olabilmek için yazımızın devamını okuyun…

Spotifyda Eserinizin Dinlenme Oranını Artırmak İçin Yapabileceğiniz Bazı İpuçları:

  • Diyelim ki bir eser ürettiniz müzik şirketinizle anlaşma yaptıktan sonra eseriniz Spotifyda yayınlandı. Ancak dinlenmeleriniz oldukça düşük. Çünkü Spotify da oldukça popüler müzikler var. Bu müzikler içerisinde piyasaya yeni girmiş birinin fark edilmesi oldukça zordur. Bunun için Spotifyda çalma listelerinde yer alabilirsiniz. Çalma listeleri genel olarak kullanıcılar tarafından oldukça rağbet gören bir tekniktir. Spotifyda birçok çalma listesi sahibi vardır. Sizlerde bu çalma listelerinin sahiplerine ulaşarak, şarkınızı veya eserinizi listelerde var edebilirsiniz. Bunun için çalma listesi sahibi de sizlerden ücret isteyebilir.
  • Farklı bir yol olarak sosyal medya hesaplarınız üzerinden eserinizi tanıtarak. Spotifya yönlendirme yapabilirsiniz. Örneğin yüksek takipçili bir instagram hesabınız var ise öncelikle eserinizi burada tanıtabilir, ardından Spotifya yönlendirebilirsiniz.
  • Spotify kullanan yakın arkadaşlarınıza şarkınızın veya eserinizin linkini atarak dinlenmeler sağlayabilir. Zincirleme bir paylaşım oluşturabilirsiniz.

Sizlerde herhangi bir eser üreterek, Spotify üzerinden para kazanabilirsiniz. Ancak unutmamalıyız ki her işin başı emek ve sabırdır.

Spotifyda Podcast Oluşturarak Para Kazanma

Spotifyda para kazanabilmek için öncelikle özgün bir eseriniz olmalıdır. Örneğin meditasyon, aşk ve ilişkiler veya evrenin bizlere vermiş olduğu mesajlar hakkında söyleşi tarzı podcastlar oluşturabilirsiniz. Bu tarz podcastlar, Spotify üzerinde oldukça rağbet görmektedir.

Podcastinizi oluşturduktan sonra bir yapım şirketi ile anlaşarak anlaşma sağlayabilirsiniz. Ardından bu yapım şirketi sizin için Spotifyla anlaşma sağlayacaktır. Anlaşma sağlandıktan sonra eseriniz Spotifyda yayınlanacaktır.

Spotifyda yayınlanan eseriniz her dinlemede para kazanacaktır. Spotify bunun için sizlere her dinlenme başına 0,003-0,005 usd ödeme yapacaktır. Ancak bu ödemeleri sizlere değil, müzik şirketinize yapacaktır. Yapım şirketleri de eseriniz üzerinden kendi komisyonunu keserek ödemenizi yapacaktır. Burada yapım şirketleri yaklaşık olarak %10 gibi bir komisyon ücreti almaktadır. Yani ilk başlarda çok kazanamazsanız bile ilerleyen süreçlerde dinlenmeleriniz arttıkça kazanacağınız para da artacaktır.

Yorum yapın