Döviz Hesabı Açma İşlemi Nasıl Yapılır? 2022 Anlatım!

Döviz hesabı açma, döviz cinsinden para yatırmanıza, göndermenize ve almanıza olanak sağlayan bir hesap türüdür. Bankanın yatırım ürünlerinden biri olan yabancı para biriminde hesap açtığınızda, çeşitli para birimlerinde değerlendirebilir ve işlem yapabilirsiniz. Bir yatırım aracı olmanın yanı sıra, yabancı ülkelerle ticaret ve ticaret yapmak için para göndermek ve almak için bir döviz hesabına ihtiyacınız var.

Döviz hesabı açma işlemi için yapmanız gereken tüm bilgiler ve uygulamanız gereken her maddeyi aşağıda başlıklar hâline getirip siz değerli okuyucularımıza sunmuş bulunmaktayız. Eğer döviz hesabı açamıyorum bunu nasıl yapabilirim gibi sorularınız hâlen devam ediyorsa lütfen yazımızın en altında yer alan yorum bölümüne yazmaktan ya da fikir – düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyiniz.

Döviz Hesabı Açma

Döviz Hesabı Açma

Birçok insan bu işlemi çok fazla gözünde büyütmektedir ve hangi banka üzerinden döviz hesabı açılması gerekiyor sorusunu maalesef bulamıyor. Özel bankalar ve Devlet bankaları üzerinden kolayca döviz hesabı açabilirsiniz, yatırımınızı bu hesaplara kolaylıkla yapabilirsiniz. Her zaman kâr edeceğim döviz hesabına yatırdığım para da düşünmeyin, durumun her an tersine döneceğini ve riskinizi bunlara göre almanızda fayda vardır.

Vadeli Döviz Hesabı Nedir

Vadeli mevduat, mevduat hesap cüzdanınızda kaldığı sürece yabancı para cinsinden mevduat kullanmanıza ve sabit faiz almanıza izin veren bir vadeli mevduat hesabıdır. Vadeli mevduat hesabı sayesinde birikimlerinizden risksiz gelir elde edebilirsiniz. Vadeliz döviz hesabı açma işlemi sizlere kâr elde ettirebilir ve yüksek miktarlarda para kazanmanıza sebep olabilir.

Vadesiz Döviz Hesabı Nedir

Vadesiz döviz hesabı nedir sorumuza gelecek olursak eğer, euro, dolar ve diğer yabancı para birimlerinde mevduat tutmanıza izin veren bir çek hesabı türüdür. Bu hesaptaki mevduatlara faiz uygulanmaz. Bu hesap ile döviz cinsinden para gönderip alabilir, istediğiniz zaman döviz çekebilirsiniz.

Aşağıdaki bankalarda döviz hesabı açabilirsiniz:

 • Ziraat Bankası
 • Garanti BBVA
 • Enpara
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • İNG Bank
 • İş Bankası
 • Kuveyt Türk
 • TEB
 • Şekerbank
 • QNB Finansbank
 • Yapı Kredi

vb. birçok özel ve Devlet bankasından döviz hesabı açma işlemini başlatabilir, başlattıktan sonra da rahatlıkla yönetebilirsiniz.

Döviz Hesabı Vergisi Ne Kadar

Tüm banka hesaplarında devlete ödenen vergiler vardır. 21 Mart 2019 tarihi itibarıyla geçerli olan stopaj oranları aşağıdaki gibidir. Döviz hesabı açma işlemi yapıldıktan sonra direkt olarak bu vergiyi merak edenler için bilgilendirme yapılmaktadır.

 • Vadeli mevduat, çek hesabı, 1 yıla kadar banka mevduatı 20%
 • Vadesi bir yıldan uzun olan tasarruf mevduatlarının %18’i uzun vadeli mevduat olarak adlandırılmaktadır.

Döviz hesabı açma işlemi ile ilgili aklınızda herhangi bir soru işareti var ise yazımızın altına yorum yaparak aklınıza takılan her şeyi sorabilir ve en kısa süre içerisinde cevabını alabilirsiniz.

Enpara Döviz Hesabı Nasıl Açılır

Enpara, Finansbank’ın tüm bankacılık işlemlerinizi bankaya gitmeden yapmanızı sağlayan, birçok bankadan daha uygun hizmet sunan bankacılık uygulamasıdır. Enpara’da döviz hesabı açma için yapmanız gerekenler:

 1. Mobil uygulamaya giriş yapın.
 2. Hesabım” menüsünü seçin.
 3. Oradan, sol alt köşedeki “Yeni Hesap Aç” menüsünü seçin.
 4. Hesap türü seçim sayfasında “Hesabı Kaydet” menüsünü seçin.
 5. Açılan sayfada Kullanım Koşullarını okuyun ve kabul edin. En alttaki ‘Kullanım Koşullarını okudum ve kabul ediyorum’ onay kutusunu
 6. işaretleyin ve ‘Tamam‘ düğmesini tıklayın.
 7. Lütfen açmak istediğiniz hesabın para birimini seçin.
 8. Hesabınızı açmak için sayfanın altındaki “Onayla” düğmesini tıklayın.

Garanti BBVA Döviz Hesabı Nasıl Açılır

Garanti Bankası’nda döviz hesabı açmak için 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’ni arayabilir veya Garanti BBVA şubesine giderek Garanti BBVA mobil uygulamasını veya internet bankacılığını kullanabilirsiniz.

İşte Garanti BBVA mobil uygulaması üzerinden döviz hesabı açmak için izlemeniz gereken adımlar.

 1. Garanti BBVA mobil bankacılık uygulama kimliğiniz veya hesap numaranız ve şifrenizle giriş yapın.
 2. Mobil uygulamaya giriş yaptıktan sonra “Eylemler” bölümünü seçin.
 3. Ticaret bölümünde, “Hesap açma talebi” menüsüne tıklayın.
 4. Hesabınızı bağlamak için bir şube seçin.
 5. Hesap açmak istediğiniz para birimini seçin ve “Devam” düğmesine basın.
 6. Yeni açılan sekmedeki işlem adımlarını kontrol ederek hesabınızı etkinleştirin.

Ziraat Bankası Döviz Hesabı Nasıl Açılır

Ziraat Bankası döviz hesapları, vadeli mevduat ve vadesiz mevduat hesapları açmaktadır. Euro ve USD gibi diğer para birimlerinde 1.098 gün vade ile 400 güne kadar para yatırabilirsiniz. Bu süre sonunda anaparanızı ve faizinizi geri alabilirsiniz.

Ziraat Bankasını seçerek döviz hesabı açmak istiyorum diyorsanız eğer aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz:

 • Ziraat Bankası şubelerine giderek,
 • Ziraat Bankası mobil uygulamalarını telefon veya tabletinize indirerek,
 • Ziraat Bankası internet bankacılığı direkt olarak kullanarak.

Ziraat Bankası internet ve mobil uygulaması üzerinden döviz hesabı açmak için:

 1. Mobil uygulamanıza veya internet bankacılığınıza giriş yaptıktan sonra “Hesabım” menüsünü seçin.
 2. Bu alandaki “Yeni Hesap Aç” menüsünü tıklayın. Bu alanda, açmak istediğiniz hesap türüne göre Cari Hesap veya Cari Hesap seçeneklerinden biri seçilir.
 3. Burada, “Bir para birimi türü seçin” bölümünde, işlem yapmak istediğiniz para birimini seçin ve Devam düğmesine basın.
 4. Yeni açılan sayfada hesap bilgilerinizin bulunduğu alanların altında bulunan “Tamam” butonuna tıklayarak hesabınızı açın.

Yorum yapın