Hayvancılık Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022

Hayvancılık ülkemizde yaygın olarak yapılan ve ülke ekonomisine de büyük katkı bulunan bir alandır, bu alanda çiftçilerin sordukları soruların en başında hayvancılık kredisi başvurusu nasıl yaparım gelir. Ancak köyden kente göçlerin giderek artması tarımda olduğu gibi hayvancılık alanında da bu işi yapacak üreticilerin azalmasına neden olmuştur. Bunun için, yeniden hayvancılık sektörünün canlanması adına devlet destekli çalışmalar yapılmaktadır.

Hem devlet destekli hibeler hem de devlet bankasının kredi projeleri ile hayvancılık ekonomisi yeniden ülkeye kazandırılma amacı gütmektedir. Bunun için hayvan üreticileri de hem bu işe başlamak hem de mevcut işlerini geliştirmek adına devlet destekli hayvancılık kredisine başvurmak isteyebilir.

Hayvancılık Kredisi

Hayvancılık kredisi nedir ve hayvancılık kredisi başvurusu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, sizler de bu konuda yazımıza bakabilirsiniz. Burada hayvancılık işi ile uğraşmak isteyen üreticilerin işine yarar bilgileri sunduk bu sayede hayvancılık kredisi hakkında her detaylı bilgiye ulaşabileceksiniz.

Hayvancılık Kredisi

Ülkenin çeşitli bölgelerinde hayvancılık alanında büyümek isteyen ve buna uygun işletme kurmak isteyen bireylerin başvurduğu kredi çeşidine hayvancılık kredisi denir. Üreticiler, hayvancılık alanında faaliyet gösterir. Ancak büyümeleri için de krediden yararlanma ihtiyaçları bulunur. Bazen de bu işe yeni başlamış olan üreticilerin hayvancılık yapabilmesi için bir alan oluşturması gerekir. Bunun için de hayvancılık kredisine başvuruda bulunmak mümkündür.

Hayvancılık kredisi büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık ve kanatlı hayvanlar, arıcılık gibi yapılan faaliyetin alanına uygun çıkar. Bunun için bir yatırım niteliğindedir. Üretimin de desteklenmesi için elzem bir durumdur. Bu nedenle hemen hemen her banka hayvancılık kredisi kapsamında üreticilere destek olur. Ancak Ziraat Bankası’ nın hayvancılık kredisine ilişkin daha kapsamlı ve ödeme kolaylığı bulunan projeleri bulunur. Bu nedenle üreticilerin de ilk tercihi Ziraat bankası hayvancılık kredisine başvuruda bulunmak olur.

Hayvancılık Kredisi Hesaplama İşlemi

Hayvancılık kredisi hesaplama işlemi için, talep edilen tutarın vadelendirme seçeneklerine bakmak gerekir. Hayvancılık kredisi vadelendirme seçenekleri 3 ay ile 60 ay arasında yapılır. Vatandaşların belirlemiş olduğu vade sayısına göre de düşük faiz oranlarıyla işleme sunulur. Bu kredi türünün hesaplama işlemi yapılırken kredi tutarı ana para ve faiz olarak vadeye göre hesaplanır. Bunun yanında sigorta ve dosya masrafları ücreti de verilen kredinin içerisinden çekilerek vatandaşa sunulur.

Ancak Ziraat Bankası sunmuş olduğu hayvancılık çiftçi kredisi projesinde daha uzun vadelendirme seçeneklerini sunmaktadır. Ortalama 7 yıl içerisinde yayılmış bir şekilde ödeme imkanı sunmaktadır. Üstelik bunu yaparken iki yıl erteleme imkanını da krediyi talep eden müşterilerine sunmaktadır. Ziraat Bankasının çiftçilere sunmuş olduğu hayvancılık kredisi hakkında çok daha ayrıntılı bilgiyi 444 00 00 veya 0850 220 00 00 telefon numaralarını arayarak müşteri hizmetlerine bağlanıp öğrenebilirsiniz.

2 yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Hayvancılık kredisine başvurduktan hemen sonra 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi almak mümkün. Bu da krediyi şimdi almanız ödemeleri de iki yıl sonra yapmanız anlamına geliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ nın başlatmış olduğu kampanya ile birlikte daha güvenilir bir şekilde hayvancılık yapımına ilişkin proje oluşturuldu. Düve alımını destekleyen Tarım ve Orman Bakanlığı, hayvancılık sektörünü de canlandırdı. Bunun için hayvancılık ile uğraşmak isteyen kişiler de arttı. Ziraat Bankası da hayvancılık yapmak isteyen üreticileri desteklemek amaçlı 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi kampanyasını başlattı.

Bu kredinin yıllık faiz oranı 7,10’ dan başlıyor. Piyasadaki hayvancılık kredilerine bakıldığında bu oran üreticiler için oldukça düşük geliyor. Bu nedenle de genellikle Ziraat Bankası’ nın sunmuş olduğu çiftçilik ve hayvancılık kredi projeleri büyük ilgi görüyor. Bu kredi alımında çekmiş olduğunuz kredinin ilk taksiti iki yıl sonra ödenmeye başlıyor. Borcun tamamı da iki yıldan sonraki kalan beş yıl içerisinde taksitlendiriliyor. Bu beş yılda borç haddelendirilip ay ay ya da üç ayda bir olacak şekilde ödeniyor. Ödeme planını üretici kendisi belirliyor. Bu da bir üreticinin desteklenmesi için oldukça önemli bir rol oynuyor.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi

Hayvancılık kredisi aslında 2020 yılında başlatılmış olan bir proje. Bu proje dahilinde ilk krediden yararlanan üreticiler 2021 yılının kasım ayında başvurularını yaptı. Bu krediyi aldılar ve 2 yıl sonra ödemeye başlayacaklar. Projenin çok tutulmasının ve yeterli gelmemesinin ardından ikinci proje de bunun devamı niteliğinde başlatıldı. Bu da Kasım 2022 zamanına kadar başvurularını tamamlayacak. 2022 yılının kasım ayına kadar her üretici bu krediye başvurmak isterse, bulundukları ilde ya da ilçede yer allan Tarım müdürlüklerine giderek talep edebilir.

Küçükbaş hayvancılık, büyükbaş hayvancılık, arıcılık ya da kanatlı hayvanların üreticiliği gibi, seçenekler bulunuyor. Form doldururken hangi alanın üreticiliğini yapmak istiyor iseniz, bunu işaretlemeniz gerekiyor. Hayvancılık banka kredisi şartları gereğince bu kredinin alınması için, hayvanların da Tarım İşletmeleri genel müdürlüğü tarafından ya da Tarım Kredi Kooperatifi ile çalışan anlaşmalı yerler aracılığı ile satın alınması gerekiyor.

Kaç hayvana ihtiyacınız var ise, plan yapıp, ön anlaşmayı da burada tamamlıyorsunuz. Size anlaşmanın faturası veriliyor. Bu faturayla Ziraat Bankası hayvan kredisi başvurusunda bulunuyorsunuz. Yani önce Tarım Kredi İl veya ilçe müdürlüklerinde anlaşmayı sağlayıp, ardından bankaya gidip hayvancılık kredisinde başvuruda bulunuyorsunuz.

Ziraat Bankası, anlaşmanın koşullarını ve üretici projenizi inceleyerek buna uygun krediyi çıkarıyor. Yalnız her başvuru kabule dilmiyor. Bunun için bankanın istemiş olduğu şartları sağlıyor olmanız gerekiyor. Küçükbaş hayvan kredisi ya da büyükbaş hayvan kredisi için başvurduğunuzda bu kredi çıkınca, önceden anlaşmış olduğunuz ve size ön fatura çıkaran yerden bu hayvanları satın almanız gerekiyor.

Hayvancılık Kredisi Şartları

  1. Hayvancılık bankalar arası kredisi şartları bulunuyor. Bu şartlara aşağıda değindik.
  2. Hayvan üreticisinin çiftçi kayıt belgesinin çıkmış olması gerekiyor.
  3. Hayvan üreticisi başvuru sahibi kimliği ile işletme belgesini bankaya sunmalıdır.
  4. Bu krediyi alabilmek için bir ipotek verebilecek mala sahip olunması gerekmektedir. (Tarla, ev, araba, traktör, canlı hayvan vb.) İpotek gösterilecek mal hayvan üreticisinin ya da yakının olabilir. İpotek yaptırılacak olan mal, taşınabilir bir eşya ise örneğin arana ya da traktör gibi, bunlarda maksimum 5 yıl şartı aranmaktadır. 5 yaşından büyük olan araçlar ipotek olarak gösterilemez.
  5. Başvuru sahibinin yeterli kredi notuna sahip olması gerekmektedir.
  6. Kredi başvuru sahibinin hiçbir şekilde vergi borcunun olmaması gerekmektedir.
  7. Kredi miktarının durumuna göre minimum 2 çalışan kefil bankanın istemesi halinde gösterilecektir. Yeni yasaya göre kefillerin eş onayı almadan kefillik yapması yasaktır. Kefillerin tercihen memur olması, ilgili kredinin daha çabuk onaylanmasını kolaylaştıracak adımlardandır.
  8. Hayvancılık banka kredisi kapsamında alınacak olan hayvanlarda Resmi Gazete’ nin Hayvancılık Destekleme Bildirisinde açıklamış olduğu cinsler ve özellikler aranır.

Koyun Kredisi olarak da bilinen, küçükbaş hayvancılık kredisinde de büyükbaş hayvancılık kredisinde de aynı şartlar aranmaktadır. Bu koşulları sağlayan üreticiler, Ziraat Bankası’ nın hayvancılık kredisine her zaman başvuruda bulunabilir. Güvenilir bir banka olduğu için ve devlet destekli alımlar da yaptığı için hem çiftçilerin hem de hayvan üreticilerinin ilk tercihi durumunda yer almaktadır.

Ziraat Bankası her hayvanın cinsine uygun olarak farklı miktarda kredi çıkarabilir. Kredinizin onaylanması ortalama beş iş günü bulabilmektedir. Onaylanmasının ardından da anında bu miktarı alabilir ve belge, fatura niteliğinde göstermiş olduğunuz ön anlaşma yaptığınız yerden hayvanlarınızı satın alabilirsiniz.

Yorum yapın