Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Esnaf kefalet kredisi ve bir diğer adı ile TESKOMB olarak bilinen kredi, esnafların ya da kobilerin bankalardan onay alamadığı vakit direkt olarak size en iyi gelen seçenektir diyebiliriz. Bankadan onay almam mümkün değil ve faiz oranları hemen hemen banka ile aynı olan TESKOMB kooperatif kredisi dedikten sonra buradan rahatlıkla alabilmeniz mümkündür.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Birçok esnaf kendi işini yaparken şirketleşmemiş ve yerel bölgeden dışarı çıkamamış haldedir. Ülkemizde çok fazla esnaf ekonomik şartlardan etkileniyor ve bu duruma alternatif çözüm üretmeye çalışıyor. Devletin görevi olarak görülen, esnafın sıkıntısına büyük derece çözüm bulmak ilk kuralları arasında yer almaktadır diyebiliriz. Elbette burada tam olarak Esnaf ve Sanatkarlar Odası devriye girip, birçok sıkıntı yaşayan esnafa çözüm sunarak işinin daha iyi hâle gelmesinde yardımcı olacaktır.

Esnaf Kefalet Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar içerisinde ilgili birim olarak çok fazla oda seçeneği sunulmaktadır ve bu odalar işletmecilere (esnaflara) ayrıca kolaylıklar sağlamak adına gerekli çalışmalar sunmaktadır. Hizmetini göreceğiniz çok fazla odaya Türkiye’de rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Herhangi bir sorununuz var veya işin içinden çıkamadığınız durumlarda oda başkanları ile iletişime geçip, gerekli sorunun altından çıkmayı başarabilirsiniz.

TESKOMB olarak bildiğimiz esnaf kefalet kredisi bankalarla beraber çalışarak biraz geriye gittiğimiz yıllara bakacak olursak eğer (2019-2020) sıfır faiz oranıyla 30 bin liraya kadar kredi imkanı sağlamaktadır. Esnaf kefalet başvurusu daha düşük miktarda olacak ise onaylanma durumu çok daha kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Kobi ve esnaf kredisi başvurusu yapacak kişiler hükümet tarafından yaklaşık 3 ay gibi bir süreç ile açıklanan kredi tutarı ve miktarını takip ederek ne zaman başvuru yapılacağını öğrenip direkt olarak başvuru yapabilirler.

Esnaf Kefalet Kredi Çekme Şartları

Birçok esnaf döviz kuru ve tüm ürünlere yapılan zamlardan büyük derece etkilendiğini yazımız ve internet sitemiz içerisinde dile getirmiştik. Esnaf ve kefalet kredisi tam olarak burada etken sağlayarak esnaflara büyük oranla yardımcı olacaktır. Esnaf kefalet kredisi başvurusu yaparak sıkıntı çeken tüm işletme sahipleri onay aldıktan sonra direkt olarak başvuru yaptıkları miktarı çekme hakkına sahip olacaklardır.

Birçok kredi başvurusunda olduğu gibi esnaf kefalet kredisi başvurusunda da işletme sahiplerine sunulan şartları yerine getirerek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ekonomik sıkıntı çeken esnaflar için bu kredi tam anlamıyla kurtarıcı olarak sıfatlandırılabilir. Ekonomik özgürlüğünde sıkıntı çeken birçok işletme sahibi bu krediyi ilk çıktığı zamandan bugüne kadar kullanmaktadır.

Esnaflara sunulan, esnaf ve kefalet kredisi işletme sahiplerine sunulan veya işletme açacaklar için sunulan en güzel kredi seçeneğidir. Belirli şartları yerine getirmeniz durumunda uygun faiz oranı ile bu krediden yararlanma imkanına sahipsiniz. Elbette bu şartların en başında bir sanatkar veya esnaf olmak durumundasınız aksi hâlde böyle bir krediden yararlanma şartını karşılamıyorsunuz. Kredi şartlarından en önemlilerinden bir tanesi ise esnaf ve sanatkarlar odasına mutlaka oda kaydınızın olmasıdır.

Kooperatife yakın olan iş yeriniz veya ikametgah adresiniz var ise bu da aranan şartlar arasında yer almaktadır. Çok fazla esnaf ve sanatkar, kredi kooperatifi ile çalışmanız durumunda kredinizin onaylanmayacağını ve hatta bu şekilde kredi başvurusunda dahi bulunmayacağınızı bilmenizde fayda vardır.

Kredi puanı, esnaf kefalet kredisi alma durumunda en önemli rol oynayan etkenlerden bir tanesidir ve kredi puanınız ne kadar yüksek olursa kredi almanız o kadar kolay ve rahat olur. Elbette bu kredi puanı vergi borcunuzun hiçbir şekilde olmaması, değerlendirme notunuzun yüksek olması ve banka kredi puanınızın üst seviyede olması esnaf kefalet kredisi alma konusunda yardımcı olacaktır. Esnaf kefalet kredisi başvurusu yapacaklar için istenen son şartlardan birisi ise minimum 1 yıl esnaf (işletmeci) olması gerekmektedir. Destekleme kredisi alacak kişiler bu şartları yerine getirdiği vakit kolaylıkla esnaf kefalet kredisi alabilme imkanına erişim sağlayacaklardır.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları

Esnafı en çok ilgilendiren noktalardan bir tanesi ise esnaf ve kefalet kredi faiz oranları ne kadar ve ortalama bana bu kredinin ortalama maliyeti ne kadar olacak sorularıdır. Esnaf ve kefalet kredisi faiz oranı 1 yıla kadar %4 ve bu süreç 1 yıldan fazla ise kredi faiz oranı %5 olarak hesaplanır.

Esnaf kefalet kredisi çekmek istiyorum ve maksimum ne kadar tutar çekebilirim diyorsanız bu oranın 150 bin lira olduğunu ve en fazla 60 ay vade ile ödeyebilme seçeneğinden faydalanacağınızı unutmamakta yarar vardır. Ben de bir esnaf olarak bu krediden yararlanmak istiyorum ve çekmek istiyorum diyorsanız eğer ilgili olan birim ile başvuruda bulunabilirsiniz. Esnaf ve Sanatkarlar odasına giden oda kaydı olan kişiler gerekli başvuru evraklarını alarak oradaki memurlardan destek alıp gerekli kredi başvurusunda bulunabilirler.

Elbette yapmanız gereken ilk işlerden birisi çalışan memurlardan kredi alma seçeneği ve faiz oranları hakkında detaylı bilgi almanızda size çok fayda sağlayacaktır. Güden güne faiz oranlarının, vade seçeneklerinin veya kredi alma şartlarının değişiminden haberdar olabilmek için esnaf kefalet kredisi nasıl alınır sorusunu detaylı bir şekilde sorup öğrenebilirsiniz.

Yorum yapın