İşkur Üzerinden Kredi Nasıl Alınır? İşkur Kredisi Alma 2022

İş kurmak istiyorum ve işkur üzerinden kredi nasıl alınır merak ediyorum, kredi ödemeleri nasıl oluyor ve tam olarak nereden yapılıyor gibi sorularınızın en net cevabını alabileceğiniz yazımızı takip etmenizde fayda var. Bankadan kredi çekerek faiz işine girmeden kredi almak ve bu krediyi hibe olarak almak istiyorum diyorsanız işkur üzerinden kredi tam size göre diyebiliriz.

İşkur Hibe Kredisi

İş kurmak isteyen kişiler ile Türkiye’de yer alan birçok kurumsal ya da şahıs şirketine sahip kişileri buluşturmaya çalışan işkur insanlara daha faydalı ve yararlı olmayı amaçlamıştır. İşkur’un aslında kurulma amacı tam olarak budur diyebiliriz. İşkur kredisi olarak bilinen ve iş kuracak kişilere sağlanan kredinin ana finansörü tamamen KOSGEB diye bilinmektedir. İşkur üzerinden kredi nasıl alınır sorusunun cevabının hemen ardından bu krediyi nasıl hibe olarak alabilirim sorusu oluyor.

İşkur Üzerinden Kredi Nasıl Alınır?

Protokol anlaşması sonucu İŞKUR ve KOSGEB aralarında anlaşma sağlayarak kredinin ana finans kaynağı direkt olarak KOSGEB görünmektedir. Birçok kişi işkur kredi başvurusu yaptığı vakit anında krediyi işkurdan gidip alacağını sanmaktadır, bunun içinde birçok şartı yerine getireceksiniz. Olayın özünü şu şekilde açıklayacak olursak eğer kredi başvurunuzu KOSGEB üzerinden yapacaksınız ve eğer onaylanırsa kredi başvurunuz KOSGEB içerisinden çekeceksiniz, kredinin İŞKUR ile alakası yoktur. Faizsiz kredi veren İŞKUR değil, KOSGEB diyebiliriz bu durumda.

Ülkemiz de maalesef çok fazla insan tarafından bilinen yanlışların başında yer almaktadır İŞKUR Kredisi, fakat bu yanlışın esas doğrusu KOSGEB kredisi diyebiliriz. İŞKUR kredisi çekme gibi bir durum söz konusu değildir, eğer işsizseniz ve hangi alanda meslek sahibi olmak istiyorsanız İŞKUR direkt olarak o işe yarayan bir kurumdur. Yeni bir iş fikrim var veya işletmemi büyütmek istiyorum diyorsanız eğer KOSGEB faizsiz kredi desteği tam size göre diyebiliriz.

Yeni iş kuracak işletmecilere destek sağlayan ve hükümet tarafından desteklenen bu projede iş kuracaklara 50 bin lira hibe kredisini şartlar koşarak faizsiz bir şekilde KOBİ kredisi olarak işletmecilere sunmaktadır. Kobi kredisi miktarı 50 bin lira ve Halkbank ile Kooperatif kredisi miktarı 30 bin lira ile çok fazla işletmeci rahat bir nefes almıştır diyebiliriz.

İşkur Kredisi Nasıl Alınır?

Yukarıda yazımızın içerisinde belirttiğimiz gibi İŞKUR üzerinden değil, direkt olarak kredinizi faizsiz bir şekilde KOSGEB üzerinden alacaksınız. Hibe ve kredi desteği sağlayan kurum KOSGEB olarak bildiğimiz girişimcilere son derece destek sağlayan kurumdur ve bu kurumun şartlarını yerine getirmeniz krediyi almanızda kolaylık sağlayacaktır.

İşkur üzerinden kredi nasıl alınır ve hibe desteğini sağlanmazsa eğer ben bu krediyi faizsiz nasıl alabilirim gibi birçok girişimcinin sorusu bu şekilde olmaktadır. Yazımızın her alanında söylediğimiz gibi işkur kredisi değil gerçek olan kredi KOSGEB üzerinden sağlanmaktadır.

KOSGEB Kredi ve Hibe Desteği

İşletmenizi büyütmek veya yeni bir işletme açmak isteyen bir girişimciyseniz eğer KOSGEB kredi ve hibe desteği seçeneği tam size göre olmakla beraber finans ve kredi desteğinizi rahatlıkla karşılayabilirsiniz. KOSGEB desteklemelerin sonucunda çıkan sonuç hibe veya kredi olarak karşımıza çıkacaktır.

Kredi ödeme gibi bir seçenek istemiyorum ve hibe almak istiyorum diyorsanız eğer KOSGEB’in bu durumda sunduğu bütün şartları yerine koşulsuz şartsız yerine getireceksiniz. Elbette böyle bir hibeden yararlanabilirsiniz fakat ilk şart olarak girişimcilik sertifikası almanızda fayda vardır, işinizi çok daha kolay bir hâle getirecektir.

İşletmenizde fayda sağlayacak en büyük etkenlerden birisi girişimcilik sertifikası ve bunu sağladığınızda krediyi rahatlıkla almanıza en büyük adımı sağlamış olacaksınız. İş planı hazırlama ve hemen ardından sunma gibi işlemleri hallettikten sonra en önemli diğer kısmı atlatmış olacaksınız. İşletmenizde en büyük etken olarak gösterilen iş planı, sizin için şirket kurmakta Nirvana özelliğini taşır diyebiliriz.

KOSGEB üzerinden hibe desteği veya kredi desteği almak istiyorum kesin olarak diyorsanız iş planınızı profesyonel şekilde yapmanızda büyük fayda var, bunu unutmayın. Eğer ben iş planı yapamıyorum diyorsanız, daha önce KOSGEB üzerinden bu şekilde kredi alan kişiler ile iletişime geçerek gerekli yardımı alabilirsiniz.

Hibe Kredi Başvuru Formu

İŞKUR kredisi olarak bilinen kredi çeşidinin aslında KOSGEB kredisi ve hibe desteğini de aslında KOSGEB üzerinden alacağınızı yeniden hatırlatmamızda fayda var diyerek yazımıza girmeden önce, girişimcilere işe başlayacağı sektörü çok iyi araştırmaları gerekmektedir. Yaşadığınız şehirde olan KOSGEB il müdürlüğüne giderek kredi başvuru evrakları nelerdir isteyerek ve gerekli evrakları doldurup yetkililere teslim etmeniz gerekmektedir. Hibe kredileri kampanyası genel de medya aracılığı ile (TV, radyo veya internet) üzerinden paylaşıldığı vakit anında kredi başvurusunda bulunmanızda fayda vardır diyebiliriz.

Ülkemizde işsizlik sıkıntısı yaşayan vatandaşların hemen hemen hepsi işkur üzerinden kayıt yaptırarak iş bulma imkanına sahip olacaktır. İşsizlik sıkıntısı çeken tüm insanların derdine çözüm bulan işkur, bu sayede ülkemizde milyonlarca kişiyi iş sahibi yapmaktadır. İş başı eğitimi işkurun en temel kurslarından bir tanesi diyebiliriz. Böyle bir programının asıl amacı teorikte deneyim kazanmaları ve çalışma ortamında iş arkadaşları ile kısa süre içerisinde uyum sağlaması amacıyla açılmıştır.

İş başı programı işsiz vatandaşlara son derece önemli deneyimler kazandırarak, ileride de büyük iş imkanı fırsatı sağlayacaktır. İş başı programını tamamlayan vatandaşlarımız çalışmak istediği işi kendi seçerek veya işkur kurumunda bulunan yetkiliden böyle bir iş talebinde bulunabilir. İş başı programının en uzun süresi 6 ay ve kısa süresi 3 ay olarak çalışacak kişilere aktarılır.

Girişimcilik Eğitim Kursları

İşkur içerisinde daha önce veya yeni bir kayda sahip olan kişiler girişimcilik eğitim kursuna katılarak kendi işini kurmanın yanı sıra, ayrıca kendilerini de geliştirmiş olacaklardır. Uygulamalı eğitim sertifikasını almak için girişimcilik eğitim kurslarına mutlaka girip bu sertifikaya hak kazanmış olacaksınız. Devlet’in sunmuş olduğu teşvik ve hibe kredileri kapsamında sunulan avantajlardan bu sertifika ile yararlanmanız çok daha kolay olacaktır. Sınıf içi ve atölye çalışmalarına katılarak girişimcilik eğitim kurslarının temel unsurlarından faydalanıp uygulamalı girişimcilik desteğinden tam olarak yararlanacaksınız.

İşkur üzerinden kredi nasıl alınır yazımızın son alanına geldik ve burada sonlandırıyoruz. Aklınıza KOSGEB kredi başvurusu ile ilgili soru geliyorsa ve gerekli yardımı almak istiyorsanız yazımızın en altına yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yorum yapın