Noter İmza Beyannamesi Ücreti 2022 Ne Kadar?

Noter ile işi olan birçok vatandaşın imza beyannamesi hakkında detaylı bilgiye sahip olmadıklarının farkındayız. Ve bu durumda noter imza beyannamesi ücreti 2022 yılında ne kadar ve geçtiğimiz yıllara göre fiyat aralığı tam olarak nedir bunu öğrenmiş olacağız. Noterden notere göre değişiklik sağlayan noter imza beyannamesi 2022 ücreti 109 lira iken, bir başka noter bu tutarı 110 lira gibi bir rakamla sizden almaktadır.

2022 yılı içerisinde tüm noter ücretlerine zam gelmesinin yanı sıra, imza beyannamesi de bunlar arasında en çok etkilenen gruplardan bir tanesi olmuştur. İmza beyannamesi işiniz için notere 109lira veya 110 lira gibi bir rakamı ödemek zorundasınız. 2021 yılı noter imza beyannamesi ücretini bilen vatandaşlar 2022 yılında fiyatları bilmeden gittiklerinde ve gördükleri toplam 26 liralık zam karşısında hayret etmişlerdir. 2021 yılı ücreti ortalama 83 lira olan imza beyannamesi ücreti 2022 yılında 26 lira zam ile toplamda 109 lira olmuştur. Ve şunu bilmenizde fayda vardır, imza beyannamesi ücreti her zaman peşin alındıktan sonra direkt olarak vatandaşa teslim edilir.

Noter İmza Beyannamesi Ücreti

İmza Beyannamesi Nedir?

Ticari kredi başvurunuzda bankaların hepsi, ön onay sürecini geçebilmeniz adına sizlerden birkaç belge talebinde bulunur. Bunların en başını ise imza beyannamesi ve sirküsü çekiyor diyebiliriz. Ticari bir işletme sahibisiniz ve bankaya başvuru yaptığınızda sizden direkt olarak imza sirküsü istenir, eğer sigortalı bir çalışan veya çalışmayan birisiyseniz imza beyannamesi vermeniz yeterli olacaktır. Noterden imza beyannamesi almadan önce ilk yapmanız gereken şey bu evrağın üzerinde sürenin işleyişine dikkat etmeniz.

Benim ne işim olur imza beyannamesi ile ilgili cümleler kurmamanızda fayda vardır. Herhangi bir banka başvurunuzda ve bu başvurunuz ticari kredi ile alakalı ise mutlaka böyle bir belgeye ihtiyacınız olacaktır. Ben bir işletme sahibiyim ve esnaflık yapıyorum diyorsanız eğer imza beyannamesi kesinlikle işinize yarayacaktır, daha önce çıkartmanızda sizlere fayda sağlayacaktır. Kosgeb kredisi başvurularında da ilk tercih edilen belgelerin başında imza beyannamesi yer almaktadır. İşletme sahibiyim ve pos cihazı almak istiyorum iş yerime diyorsanız bu durumda da imza beyannamesine kesinlikle ihtiyacınız var.

Noter İmza Beyannamesi Ücreti Ne Kadar?

Türkiye’de çok fazla vatandaş imza beyannamesi kelimelerini duyduklarında nereden ve nasıl alırım gibi soru işaretlerini cevaplamakta güçlük çekiyorlar. Cevabın çok kolay olduğunu unutmayalım, imza beyannameleri her zaman sizlere en yakın noterden alınır. İmza beyannamesini eğer kendi adınıza almayacaksanız, bir başkası adına alacaksanız yapmanız gereken işlem oldukça basit; imza beyannamesi alacağınız kişi size vekalet verip onun adına bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Vekaletini veren kişi veya kendisine alan kişiden imza beyannamesi 2022 ücreti geçen yıla oranla zamlı bir şekilde tahsil edilir. Eğer birden fazla nüsha alacaksanız imza beyannamesini bunun tutarı fazlasıyla artabilir, 2022 yılı imza beyannamesi ücreti 109 lira ve bazı noterlere göre 110 lira olarak belirlenmiştir. Birçok noter pos cihazı kullanıp kredi kartı veya banka hesap kartınızdan tutarı çekerken, bazı noterler ise direkt olarak peşin para ile çalışmaktadır ve bu durumda üzerinizde her zaman belirli bir tutarın olması sizlere yarar sağlayacaktır.

Sizlere sağlayacağımız en önemli bilgilerden bir tanesi ise, tek bir noter imza beyannamesi aslında sizlere yeterli gelecektir. İmza beyannamesi süresi kontrol edildikten sonra, fotokopi ile çoğaltıp birçok resmi kurum ve kuruluşta kullanabilirsiniz. Birçok vatandaş Türkiye Noterler Birliği internet sitesi üzerinden bu işlemlerin ücretsiz bir şekilde yapılması taraftarı fakat bu durumun olacağını düşünmeyen çok fazla da vatandaş mevcut.

Noter İmza Beyannamesi Nasıl Verilir?

Öncelikle noterden imza beyannamesi alacak kişiler, vekalet olmadan bir başkasının adına kesinlikle böyle bir belge alamazlar. Noter içerisinde yapılacak olan tüm işlerde, eğer kendi adınıza işlem yapmıyorsanız mutlaka işlemi yapacağınız kişinin vekaleti size verilmelidir. Aksi hâlde noter veya diğer resmi kurumlarda o şahıslar adına herhangi bir belge alamazsınız.

Eğer aile bireyinizde okuma yazması olmayan bir kişinin adına imza beyannamesi almak istiyorsanız mutlaka yanında şahit olarak gitmenizde fayda olacaktır. Şahit olan kişi, okuma yazması olmayan kişiye mühür ile birlikte gerekli evrak ya da belgeyi anında alır. Şahit sayıları değişebilir bir ya da iki kişiden oluşan şahitler noter huzurunda okuma yazma bilmeyen kişilere şahitlik yapabilirler.

Şahsi olsun, vekalet ederek olsun veya bir başkasına şahit olarak olsun imza beyannamesi ücreti 109 olarak olup bu ücret her tarafından peşin olarak alınmaktadır.

İmza Beyannamesi E Devlet Üzerinden Alınır Mı?

Notere gitmeden e devlet üzerinden imza beyannamesi alabilir miyim ve bunun işlem için neler yapmam gerekiyor gibi sorularınızın cevabını en kısa şu şekilde cevaplayabiliriz. İmza beyannamesi e devlet üzerinden maalesef alınmamaktadır, bunun için sizlere en yakın notere gidip ıslak imzanızı atarak geçerli evrak sahibi olursunuz.

Aslında e-imza sahibi olan çok fazla vatandaşın istediği bu durum karşısında ilerleyen zamanlarda e devlet üzerinden imza beyannamesi veya diğer noter işlemleri yapılma hakkı doğacak mı hep birlikte göreceğiz.

İmza Beyannamesi Süresi Ne Kadar? 2022

Noter imza beyannamesi süresi almış olduğunuz evrak üzerinden belirtilen süredir. İmza beyannamesi süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Yukarıda belirttiğimiz gibi aldığınız belgede mutlaka süreyi kontrol ediniz bu sizlerin yararına fayda sağlayacaktır.

Noter imza beyannamesi ücreti 2022 yılında ne kadar ve net olarak ne kadar zam yapıldı bu yazımızda öğrenmiş oldunuz. Aklınıza imza beyannameleri ile ilgili takılan ekstra sorular olursa yazımızın altına yorum olarak belirtebilirsiniz.

“Noter İmza Beyannamesi Ücreti 2022 Ne Kadar?” üzerine 4 yorum

  1. Noterden imza beyannamesi alalım dedik gördüğümüz fiyat karşısında şoka uğradık ciddi anlamda bu nasıl bir ücret bir yerlere yazmak istedim burası çıktı

    Yanıtla
  2. Ben 300 lira sanıyordum imza beyannamesi ücretini sanırım o noter vekalet ücreti olarak geçiyormuş. Fiyatlar aslında o kadar pahalı değil, baktığınız zaman insan 150-200 lira gibi rakamlar bekliyor.

    Yanıtla
  3. Kim ne derse desin imza beyannamesi ücreti haddinden fazla pahalı, elbette bu şahsi fikrim ama insanlar mecbur kaldığından dolayı elleri mecbur cebine gidiyor. Bence bu tarz işlemlerin edevlet üzerinden artık görülmesini isterim, her vatandaşın e-imzası olması lazım düşüncesindeyim.

    Yanıtla

Yorum yapın