Vefat Eden Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredi çektikten sonra vefat eden kişinin kredi kartı borcu ne olur. Olası senaryoda nasıl bir süreç takip edilir.

Hayatını kaybeden kişinin kredi kartı borcu ne olur? Kredi çeken kişinin hayat sigortası burada hayati bir rol oynamaktadır. Yüksek miktarlarda alınan kredilerde hayat sigortası daha da önem kazanıyor.

vefat eden kisinin kredi karti borcu ne olur

Hayat Sigortası Bulunan Kişilerin Kredi Borcu Ne Olur?

Hayat sigortası, özellikle yüksek kredi talep edecek kişilere önerilir. Sigorta kötü senaryolarda sizlere gereken desteği sunar. Kredi talep eden kişiler borcunu ödeyemeden hayatını kaybederse tüm borçları sigorta şirketi tarafından ödenecektir. Ödeme işlemleri belirli istisnalarda yapılmamaktadır. Bu durumlar;

  • Borçlu intihar ederse ya da şüpheli bir durum ortaya çıkarsa sigorta ödeme gerçekleştirmeyebilir.
  • Hayat sigortası yaptığı zaman ölümcül hastalığı bulunan kişi durumunu poliçede belirtilmemişse ödeme yapılmayabilir.

Hayat Sigortası Bulunmayan Kişilerin Kredi Borcu Ne Olur?

Kredi çeken kişi hayat sigortası yaptırmamışsa yasal varisleri borçları ödemek zorundadır. Miras borçla beraber verilir. Borcun ödenmesi istenmiyorsa varisler mirası reddedebilir. Kredi alan kişi kefil gösterdikten sonra vefat ederse bu borç kefil üzerine kalır. Bankalar sigortadan ya da mirasçılardan parayı alamazsa ‘Batık kredi’ altında değerlendirilir.

kredi kartı borcu

Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Vefat eden kişinin kredi kartı alırken hayat sigortası yaptırdıysa bu borç sigorta şirketi tarafından ödenir. Sigorta şirketinin ödeyeceği tutar ise poliçede belirtilen oranda gerçekleştirilir. Geriye kalan tutar ise mirasçılardan alınır.

Aynı durum krediler için de geçerlidir.

Yorum yapın