Ucuza Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Ucuza uçak bileti nasıl mı alınır? Korona virüs’ün (Covid) dünyayı etkisi altına almasıyla beraber, insanlar evlerine kapandı ve bazı sektörlerdeki iş durumları sıkıntıya girdi. Örneğin pek çok havayolu çalışanı, eski çalışanlarını işten çıkartmak zorunda kaldılar çünkü salgın ortamında havacılığa olan talebin azalmasıyla beraber fazla elemana da ihtiyaç kalmamıştı. Ancak şu anda, insanlar salgın ortamından sıkılmış bir durumda ve pek çok kişi tatil planı yapmaktadır. Ulaşımı sağlayabilmek adına, insanların tercihlerine genel olarak baktığımızda ulaşım tercihlerinin otobüs, tren, uçak vb. olduğunu görmekteyiz. Bu tercihlerinde bilet fiyatlarının da önemli rol oynadığını ekleyelim.

Son aylarda olan ve küresel piyasayı da etkisi altına alan yakıt artışı ve uçak biletlerine olan anormal talep sebebiyle, şu an için iç hat biletleri bile ateş pahasında. Ekonomi sınıfı bilet satan havayollarına bile anormal fiyatlara rastlayabiliyoruz. Peki ucuz uçak biletini nasıl alabilirsiniz?

ucuza ucak bileti nasil alinir

Öncelikle bazı kullanıcı gruplarının indirim avantajı olduğunu hatırlatalım. Örneğin öğrenciyseniz, öğretmenseniz veya engelli gruba giriyorsanız bu kişilere çoğu havayolu tarafından özel olarak tanınan indirim hakları olduğunu belirtelim. Mesela Türk Hava Yolları, öğrencilere iç ve dış hatlarda yaklaşık oranında bir indirim uyguluyor. Peki bu indirimi nasıl alabilirsiniz? Öncelikle Türk Hava Yolları’nın bağlı olduğu Miles & Smiles üzerinde bir hesap açmanız ve ardından özel durumunuzu belirten belge göndermeniz gerekli. Bu prosedürleri tamamladıktan sonra indirimli uçak bileti alabilirsiniz.

uygun fiyata uçak bileti alma

Peki özel bir durumunuz yoksa nasıl ucuza uçak bileti bulabilirsiniz?

İlk olarak seyahat etmek istediğiniz rotayı belirleyin. Bu aşamayı tamamladıysanız, gelin nasıl ucuza uçak bileti alacağınıza beraber bakalım.

  1. Skyscanner.com adresini ziyaret edin
  2. Kalkış ve varış il bilgilerini doldurun.
  3. Tarih seçimi kısmında, doğrudan bir tarih seçmek yerine bundan farklı olarak “en ucuz ay” seçeneğini işaretleyin. Bu aşamayı tamamladıktan sonra, alabileceğiniz en düşük fiyatlı biletleri göreceksiniz. Örneğin şu anda iç hatlar tarafında İstanbul – İzmir uçak biletleri yaklaşık 900₺ iken, Aralık 2022 için İstanbul – İsviçre uçak biletini 350₺ gibi bir rakama alabilirsiniz. Kulağa garip geliyor olduğunun farkındayız, ancak skyscanner platformunu kullanarak bu tarz fırsatlara kolayca erişebilirisiniz. İyi tatiller diliyoruz.

Yorum yapın