WhatsApp Plus Nedir? Özellikleri Nedir? Zararlı Mıdır?

WhatsApp Plus nedir? Whatsapp bildiğiniz üzere dünya genelinde en çok kullanılan uygulamalardan biri. Popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın bazı özelliklerinin dışına çıkmak isteyen kullanıcılar da olabiliyor. Bu kullanıcılar 3.parti uygulaması olan Whatsapp Plus’a yöneliyor. Bu yazımızda Whatsapp Plus nedirWhatsapp Plus Güvenilir midir?  Ve özellikleri nedir sorusunu cevaplamaya çalışalım.

Whatsapp dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamasından biri. Çoğu kullanıcı Whatsapp’ta ki özellikleri yetersiz bulup farklı alternatif modlara yönelebiliyor. İşte bu kullanıcılar WhatsApp Plus isimli uygulamaya yönelmiş durumdalar.

whatsapp plus nedir

Whatsapp Plus normal Whatsapp’a göre arayüz ve tema gibi pek çok özellikleri içeriyor. Ancak kullanıcıların kaçırdığı nokta iste Whatsapp Plus’ın güvenilir olup olmadığı. Gelin bu soruya daha geniş bakalım.

WhatsApp Plus Nedir

WhatsApp Plus nasıl bir şey?

WhatsApp Plus, WhatsApp’ın modlanmış yani yamalanmış, modifiyelinmiş halidir. Dolayısıyla bu uygulamayı mağazadan resmi olarak kuramazsınız. Dışarıdan dosyayı indirip edinmeniz gerekiyor.Bunun içinde internetteki arama motorlarına ‘ WhatsApp Plus APK indir‘ şeklinde arama yapmalısınız.Tabii ki reklam linklerine ve virüslerine dikkat etmeniz gerekiyor.Yanlış bir dosyayı indirip kurmanız halinde ciddi veri kayıplarına ve hasara sebebiyet verebilir.

Whatsapp Plus ne gibi özellikler kullanıcıya sunar?

Whatsapp Plus’ın çok fazla özelliği bulunmaktadır. Bunları sıralayalım:

 • 5 binden fazla kişiselleştirilebilir tema
 • Farklı tipte yazı tipleri
 • Özel emojiler
 • Çevrim içi yazısını tamamen gizleme
 • Mavi tiki ve gönderildi yazısını kapatmak
 • Uygulama içi parmak izi okuma veya desen kilit sistemi
 • Yönlendir veya iletildi gibi karşı tarafa giden bilgileri gizleme
 • Yazıyor… şeklindeki bildirimi gizleme
 • Karanlık moda alma
 • Uygulamayı uçak moduna olma böylece internetini kesmiş oluyoruz
 • Kişiyi rehbere kaydetmeden mesaj göndermek
 • Sohbeti sabitlemek
 • Eskide kalmış mesajları silmek

Gibi şeklinde gidiyor. Dediğimiz gibi özellikler bunlar ancak bu işin güvenlik sorunu var ki kulak arkasına alınabilecek bir olay değil.Söz konusu virüsler nedeniyle her yıl milyonlarca insanın verileri çalınıyor ve sorumluluk burada resmi uygulamanın değil kullanıcının oluyor.Çünkü bu tarz şüpheli uygulamaları kullanmak kullacıların sorumluluğundadır.Bu tarz şüpheli dosyaları indirmeden önce sorumluluğun sizde olduğunu unutmayın.

Whatsapp Plus paralı mı, ne kadar güvenilir?

Whatsapp Plus paralı mıdır? Hayır, ücretsizdir. Peki mağazadan yükleyebilir miyiz? Hayır, mağazadan yükleyemezsiniz. İşte burada ciddi bir güvenlik sorunu çıkartıyor. Çünkü Whatsapp Plus APK dediğimiz kimin paylaştığı veya kimin oluşturduğu belli olmayan uygulamayı kurmak için paket dosyadır. Bu paket dosyasını açtığınız anda WhatsApp Plus kurulur. Ancak kaçırılan nokta şu ki kurulan paketin içeriğini tahmin dahi edemezsiniz. Yani telefonun arka palanında bitcoin madenciliğinden tutun verileriniz çalınmasına hatta kameranıza anında erişime kadar varabilir.

Mesajlar normal WhatsApp’ ta uçtan uca şifrelenir. Bu da şu demek uygulamaya dışardan sızan birisi karşısına şifrelenmiş bir sürü kod çıkacaktır. Buda mesajlarınızı okuyamayacağı anlamına geliyor. Ancak WhatsApp Plus gibi modifiyeli edilmiş uygulamalar güvenlik açıklarına davetiye çıkartıyor. Söz konusu uygulamalardan sırf uygulamanın boyutunu küçültmek için bu şifrelemeyi kaldırmış veya mesajlarınıza direk erişim sağlamak için şifreleme yapmıyor bile olabilirler.

Bunun dışında gönderdiğiniz fotoğraflar, sesler ve videolar da kimin eline geçebileceğini asla bilemezsiniz. Aslında kişisel veriler sanıldığından çok daha değerli olsalar da kullanıcılar bu verilerin ciddi olduğunu fark edemeyebiliyor.

Kullanıcı benim verilerimi kim ne yapsın diyerek ucuzlatsa da bu veri çekme işi eğer milyonlara ulaşırsa ciddi anlamda bir veri bankası haline gelebiliyor. Bu veri bankaları çeşitli hacker dediğimiz bilgisayar korsanlarının eline veya yer altındaki suç çetelerinin eline geçebilir. Bu da farkında olmadan banka hesabınızdan birden paranızın eksilmesine veya kimlik bilgileriniz üzerinden işlem yapılmasına dahi kapıyı aralık bırakmış oluyorsunuz.

Ayrıca WhatsApp tarafından yaptırım da uygulunabilir.Söz konusu iddia ya göre Whatsapp bir ara WhatsApp Plus kullanan kullanıcılar yaptırım uygulayacağına dair iddialar sosyal medyada konuşulmuştu.

Yorum yapın