Solucan Gübresi Nasıl Üretilir? Gübreyi Kime Satabilirim?

Ülkemiz de milyonlarca insanın ek iş yaparak para kazandıkları sektörlerin başında solucan gübresi işi gelmesinin yanı sıra, solucan gübresi nasıl üretilir ve bu gübreyi kime satabilirim sorusu olmaktadır. Aslında çok fazla insan solucan gübresinin nasıl yapıldığına dair fikir sahibi olmak istemesinin yanı sıra, çok az insan bu işi yapıyor diyebiliriz. Çok az sayıda olmasının sebebi ise, solucan gübresi işini yapan kişilerin öğrendikleri zaman çevresindeki tüm insanlara bu işin detayından bahsetmesidir. Sizlere en ince ayrıntısına kadar öğreteceğimiz solucan gübresi nasıl üretilir ve bu gübreleri kimlere ithal edip satacağınıza kadar göstermiş olacağız.

Solucan Gübresi Satışı

Bağcılık ve sera işiyle uğraşan kişilerin en çok rağbet gösterdikleri gübre çeşitlerinin başında solucan gübresi geliyor diyebiliriz. Tercih etmelerinin sebebi ise meyvelere ve sebzelere oldukça iyi geldiğinin farkında olmalarıdır. Böyle bir gübreye alıcının çok olması, iş yapmak isteyen kişilere ise alternatif iş modeli fırsatı sunmuştur. Solucan gübresinin kilosu 3,5 lira ile 5 lira arasında seyrederken alıcılar için muhteşem bir verim hâline gelerek kullandıkları meyve ve sebzelerde harika verim aldıklarında satış oranından kâr elde ettikleri açık bir şekilde ortadadır.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir

Solucan gübresi neden bu kadar ilgi görüyor ve onu bu kadar popüler yapan şey nedir? Son yıllarda solucan gübresinin bu kadar popüler olmasının asıl sebebi nedir ve insanlar neden bu kadar fazla tercih etmektedir? Solucan gübresi nasıl üretiliyor, bu işi yapanlar ortalama aylık ne kadar kazanıyorlar ve maliyetleri nedir şimdi bunları öğrenelim.

Bitkilerin daha verimli hâle gelebilmesi için solucanların dışkılarından elde edilen ve sentezledikleri birçok yararlı bakterilerden (vitamin, aminoasit ve antibiyotik gibi) yarar sağlanması toprağın daha da verimli hâle gelmesine fayda sağlamaktadır. Bu kadar büyük fayda sağladığını gören tüm üreticiler bu işi yapmayı büyütür ve çok fazla insanın da yapabilmesine ilham kaynağı olurlar. Çevremizde çok fazla insanın solucan gübresi satışı yaptığını her ne kadar görsek dahi Ülkemizde gelişmeye çok açık bir sektör ve iş kolu diyebiliriz.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Direkt olarak solucan gübresi üretimine başlamak çok büyük bir amatörlük olmasının yanı sıra, sizlere çok fazla para kaybettirebilir. Solucan gübresi üretmek çok zor görünmese dahi, birçok malzeme takımını kendi bünyenize katmakta fayda var diyebiliriz. Solucan gübresi nasıl üretilir soran çok fazla insan cevabını aldıktan sonra kendi evinde dahi bu işi yapmaya başlıyor.

  1. Cinsine göre solucanların ayrılması (kaliteliler arasında en popüler olan solucan türü ve üretimi en çok olan solucan kırmızı California) yaklaşık 25 bin adet kırmızı California solucanı.
  2. 300 metrekareye yakın bir alanın olması solucan üretimi açısından oldukça önemlidir. Elbette böyle bir yerin ışık alanı, nem seviyesi gibi etkenleri de çok fazla değer taşır. Böyle bir yeri hiçbir şekilde açamam diyorsanız eğer ortalama 2 tonluk su tankları işinizi fazlasıyla görecektir.
  3. Solucan üretim alanı kurduktan sonra, solucanların açlıktan ölmemeleri için mutlaka en kaliteli solucan maması siparişi vermenizde fayda vardır. Ben bu işi yapabileceğimden emin değilim, solucan üretebilir miyim ve sonucunda neler yaşanır gibi sorular varsa aklınızda ortalama 3-5 bin civarı solucan alarak başlayabilirsiniz. Böylelikle çok fazla solucan zararınız olmadan bu işe girmiş olursunuz.

Solucan gübresi üretmek istiyorum mutlaka ve başarılı olmak istiyorum, öncelikle yapmanız gereken ortalama 1.500 adet fiyatı ortalama 150 lira olan Kırmızı Kaliforniya solucanı alacaksınız. Asitli olmayan evde tükettiğiniz çay foşası, elde kalan meyve ve sebze artıkları veya hayvan dışkılarının fermente edilmiş hali direkt olarak verilebilir. Saymış olduğumuz yiyecek ve içeceklerden geriye kalanlar bitkiye oldukça etkili gelecektir.

Akıllara gelen en büyük ve en önemli sorulardan bir tanesi solucan gübresini kimlere satacağınızdır. Bilindiği üzere solucan gübresi oldukça popüler olmasına rağmen icraat kısmında sert bir duvara çarpma ihtimaliniz çok yüksek olabilir. Kısacası, bu iş için ayırdığınız sermayeden de olmanız (zarar etmeniz) oldukça mümkün. Yazımız içerisinde de tavsiye ettiğimiz üzere öncelikle gelir kaynağını sağlam bir şekilde oluşturmak için ön araştırma yapmak ve daha sonrasında da oluşturduğunuz bu yöntemin devamını sağlayabilmeniz çok önemlidir.

Solucan Gübresi Kazancı

Solucan gübresini bir şekilde üretebilirsiniz fakat üretmekten daha çok pazarlama taktiğinizi geliştirmekte bitiyor iş. Yapacağınız en mantıklı pazarlama taktiği; seracılığın ve çiftçiliğin bol olduğu bölgelerde solucan gübresi işini yapabilirsiniz. Ben bu şekilde pazarlama yapamayabilirim derseniz eğer alternatif olarak yapacağınız ticaret yöntemi e-Ticaret (internet üzerinden online satış) olabilir veya yaşadığınız bölgede diğer hayvanların gübresini ticari yollarla satan tüccarlarla iletişime geçebilirsiniz. Solucan gübresi satış fiyatı 3,5 lira ile 5 lira arasında değişiyor demiştik, bir seracı solucan gübresi kilogramı ortalama 4 liradan satın alabilir.

Ülkemizde gübreler harika bir gelir kaynağı, solucan gübrelerinin kolay bir üretimi olduğu düşünülmesi ve pazarlamasının çok çabuk olacağı düşünülmektedir bu konu sizi yanıltmasın. Solucan gübresi denilip geçilse dahi bu gübreleri alacak kişiler her daim en kalitelisini ve en iyisini almayı tercih ederler.

Solucan Gübresi Kredisi Nasıl Çekebilirim

Birçok çiftçiye fayda sağladığı gibi Ziraat Bankası da solucan gübresi işine girecek olan yatırımcılara çok fazla imkan sağlamaktadır. Solucan gübresi için kredi çekmek istiyorum ve bunu nasıl başaracağım diyorsanız eğer size en yakın olan Ziraat Bankası şubesine veya 444 00 00 veya 0850 220 00 00 telefon numaralarını arayarak müşteri hizmetlerine bağlanıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Unutmayalım ki Devlet Bankaları çiftçiye özel olarak kredi imkanını en düşük faiz oranında tutmaya özen gösteriyor, solucan gübresi nasıl üretilir hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru işareti var ise bu yazımızın altına yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yorum yapın