Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022 Güncel!

Öğrenci kredi kartı başvurusu nasıl yapılır sorusu eğitim hayatında maddi güçlük çeken öğrenciler için merak ediliyor. Her ne kadar yaygın bir görüş bulunsa da öğrenciler kredi kartı alabilir. Öğrencilerin kredi kartı alması için belirlenmiş olan şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Peki öğrenci kredi kartı alabilmesi için şartları ve imkanları nasıl olmalıdır yazımızda hep birlikte göreceğiz.

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Lise veya Üniversite de okuyan kişilerin Türkiye’de herhangi bir şehir konumunda öğrenci kredi kartı başvurusu nasıl yapılır, hangi bankalar aracılığıyla kredi kartı alacaklarına kadar detaylı bilgi sağayan bu yazımızda maddeler hâli sunulmaktadır. Birçok öğrenci kredi kartını ebeveynleri üzerinden kullanmaktadır, ailesine bağlı olmayan öğrencilerin kredi kartı alımı nasıl oluyor hep birlikte göreceğiz.

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar ve Şartları

Öğrenci kredi kartı başvurusu belirli bankalara yönelik yapılmaktadır. Her banka öğrencilere kredi kartı vermemektedir. Bu yüzden öğrencilere kredi kartı sunan bankalara başvuru yapılmalıdır. Sundukları limit ve özellikler ile öğrenci kredi kartı veren bankalar şu şekilde;

Bankalara göre bazı özel şartlar bulunuyor olsa da öğrencinin kart alması için istenen şartlar da benzerlik taşır. Öğrenci kredi kartı şartları şu şekilde;

  • Türk vatandaşı olmak,
  • 18 yaşından büyük olması,
  • Aktif olarak öğrenci olduğunu gösteren öğrenci belgesi,
  • Tüketici sözleşmesini imzalamak istenen temel şartlardır.

Konuyla ilgili bilinmesi gerekir ki öğrencilere kredi kartı genel olarak üniversitede eğitim görenler içindir. Lise öğrencisine kredi kartı henüz 18 yaşını doldurmadığı için müstakil kart olarak çıkarılmamaktadır. Eğer lise öğrencisi kredi kartı istiyorsa bu durumda ancak anne veya babasının kredi kartına ek kart olarak kart sahibi olabilir.

Akbank Öğrenci Kredi Kartı

Akbank öğrenci kredi kartı özellikle kolay başvuru yöntemi ile öğrencilerin tercih ettikleri kredi kartı olarak öne çıkıyor. Exi26 olarak bilinen bu karta 18 ve 26 yaş aralığında olan öğrenciler başvuru yapabiliyor. Kredi kartının belirleneceği limit üzerinden kullanılması mümkündür. Bunun yanında bu kart hesabına yapılacak olan para transferleri için de ek ücret ödenmesi gerekmez.

Akbank öğrenci kredi kartı başvurusu için herhangi bir Akbank şubesine giderek şu belgeler ile başvuru yapabilirsiniz;

  • Güncel ikametgah veya yurtta kalınıyorsa yurttan alınan belge,
  • Öğrenci kimlik belgesi,
  • Nüfus cüzdanı aslı ve örneği,
  • Yeni üniversite öğrencisi olanlara üniversiteyi kazandığını gösteren ÖSYM sonuç belgesi ile başvuru yapabilirsiniz.

İş Bankası Öğrenci Kredi Kartı

İş Bankası öğrenci kredi kartı da kolay alınması ile öğrencilerin tercih ettiği bir diğer kredi kartı olarak öne çıkıyor. Karta başvuru yapmak için 18 – 25 yaş aralığında ve aktif üniversite öğrencisi olmak gerekiyor. Ön lisans, lisans ve lisans üstü öğrenciler başvuru yapabiliyor. Kart başvurusu için ön onay almak için GENC arada boşluk ve T.C. kimlik numaranızı yazarak 4402’ye SMS gönderebilirsiniz. Gelecek olan mesaj olumluysa herhangi bir İş Bankası şubesine giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Öğrencilere sunulan bu kartın en üst limiti 2000 TL olabilmektedir. Ayrıca kart limitinin yarısına kadar nakit avans kullanmak da mümkündür. Kart için yıllık kart ücreti de (2022 itibariyle ortalama 190 TL) alınmamaktadır.

TEB Öğrenci Kredi Kartı

Öğrenci kredi kartı başvurusu yapabileceğiniz bir diğer banka da Türkiye Ekonomi Bankası ya da kısa adıyla TEB. ÜniversiTEB olarak bilinen kredi kartı 18 – 25 yaş aralığında aktif üniversite öğrencisi olan bireylere sunuluyor. Kart limiti kişinin kredi notuna göre değişmektedir. Bunun yanında anlaşmalı sinema ve tiyatro salonlarından alınan biletlerde yüzde 50 indirim sunmaktadır. Karta başvuru yapmak için öncelikle TEB hesabınızın olması gerekiyor.

TEB hesabınız yoksa mobil bankacılık üzerinden hesap açılışı yapabilirsiniz. 2022 yılı itibariyle şubeye gitmeye gerek kalmadan akıllı telefonunuz üzerinden yapılacak olan görüşme ile banka müşterisi olabiliyorsunuz. TEB mobil uygulamasını telefonunuza indirdikten sonra Müşteri Ol seçeneği ile gerekli formları doldurabilirsiniz. Müşteri olduktan sonra uygulama içinden Kredi Kartlarım kısmından ÜniversiTEB kartına başvuru yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Öğrenci Kredi Kartı

Öğrenci kredi kartı çıkarmak isteyenlerin en çok tercih ettikleri bankalardan birisi de Ziraat Bankası olarak biliniyor. Genç Kart olarak bilinen bu kart başvurusunu GENC BANKKART yazıp 4747’ye SMS göndererek yapabilirsiniz. Genç Kart eğer KYK’dan burs veya kredi alıyorsanız otomatik olarak da adınıza tanımlanabilir. 500 TL limit sunmaktadır. 5 yıl boyunca kredi kartı ücreti de alınmaz.

Garanti Bonus Genç Kredi Kartı

Garanti Bonus genç kredi kartı başvurusu için 18 – 25 yaş aralığında ve aktif öğrenci olmanız gerekiyor. Üniversite eğitim hayatı boyunca karttan yıllık kart ücreti alınmamaktadır. Kredi kartının limiti başvuru yapanın kredi notuna göre belirlenmektedir. Özellikle kartta bonus özelliğinin olması yaptığınız harcamalardan bonus kazanmanızı sağlar. Ön başvuru yapmak için GENC yazarak T.C. kimlik numaranız ile 3340’a kısa mesaj yollayabilirsiniz.

Yapı Kredi Öğrenci Kredi Kartı

Öğrenci kredi kartı veren bankalar arasında bulunan Yapı Kredi, en fazla 1300 TL kart limiti sunmaktadır. Yüksek lisans öğrencileri için limit 2000 TL’yi bulabilir. Play Kart olarak bilinen öğrenci kartına açıköğretim öğrencileri hariç tüm ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri başvuru yapabilir. Başvuru yapmak için gerekli belgeler ile Yapı Kredi Bankası şubesine gitmeniz gerekmektedir. Başvuru esnasında talep edilen belgelerin asıllarının da istenebileceğini unutmamalısınız.

Yorum yapın