Apartman Aidatı Ödenmezse Ne Olur? 2022 Güncel Bilgi!

Apartmanda oturan kişilerin her ay düzenli olarak ödediği bu aidat ve apartman aidatı ödenmezse ne olur sorusunu soran binlerce kişi mevcut. Eğer apartman aidatımı ödemezsem evime icra gelir mi, şahsım veya ailem adına herhangi bir dava açılır mı ve bana sunulan haklar bu konuda nelerdir çok fazla soru sorulmaktadır.

Kat Mülkiyeti Kanunu

Kat Mülkiyeti Kanunu’na detaylı olarak incelemek isteyen kişiler Mevzuat Metin pdf formatlı belgeyi indirip veya direkt olarak resmi mevzuat internet sitesi aracılığı ile bilgileri alabilirler. Belirtmiş olduğumuz internet sitesine girerek, apartman aidatı ödenmezse ne olur gibi benzer dava sonuçlarına bakabilir aklınıza takılan tüm sorulara netlik kazandırmış olursunuz. Apartmanda oturan kişilerin bu konuyla ilgili kesinlikle unutmaması gereken gerçekler;

Apartman Aidatı Ödenmezse Ne Olur?
  • Apartmanda yaşamayan kişilerin bir daireyi geçmeleri göründüğü gibi kolay olmayacaktır ve her ay gelen yüksek miktardaki apartman aidatı canını sıkabilir.
  • Apartmanda yaşayan kişilerin daire başı minimum 150 lira gibi bir rakam ödediklerini aklınızdan çıkartmayın ve bina içerisinde ne kadar az daire var ise tutarın çok daha fazla yüksek olacağını hiçbir zaman aklınızdan çıkartmayın. Özellikle lüks daireler içerisinde (özel güvenlik, oyun alanları, spor salonu, yüzme havusu vs.) aidatların ortalama 1.500 – 2.000 liraya kadar çıkacağını sakın unutmayın.
  • Apartman aidatını ödeyen kişi o daire içerisinde yaşayan kişidir. Aksi hâlde kiracı, yönetim tarafından belirlenen apartman aidatı tutarını ödemezse eğer borcun tamamı ev sahibinin üzerine kalacaktır.

Apartman aidatı, bina içerisinde gelirlerin ve giderlerin hesaplanması sonucu yöneticinin bu giderleri diğer apartman sakinlerine sunarak belirlemiş oldukları para miktarıdır. Birçok bina yöneticisi apartman aidatı ödemediği gibi kendi dairesinin tüm faturalarının da karşılanmasını talep etmektedir, bu durumda ise diğer apartman sakinleri tepki gösterip yöneticiyi işi bırakmalarını talep etmektedir.

Bina Apartman Aidatı Ödenmezse Ne Olur?

Bina aidatları koşulsuz şartsız yasal olarak her daim ödenmesi gereken önemli giderler arasındadır. Daire de yaşayan bir kişi (mülk sahibi veya kiracı) apartman aidatını düzenli olarak ödemiyorsa, daireyi kiralayan kişiye tüm bina sakinleri veya apartman yöneticisi ile birlikte dava açıp tüm masrafları o kişinin ödemesini talep edebilir.

Eğer hâlen ödenmiyorsa kira ücreti ve mahkemeyi dava açan kişi kazandıysa, daire oturan kişiye %5 oranında gecikme yaptığından dolayı direkt zam eklenebilir. Bina da yaşayan her kişi Kat Mülkiyeti kapsamına dahil olup, o aidatı mecbur ödeme hakkına sahip olacaktır. İbraz olarak zorunlu kılınan şey ise fatura ve fişlerdir, bunlara dikkat edilmesi son derece önemlidir.

DİKKAT!

Belirtmek istediğimiz en önemli noktalardan bir tanesi ise her bina apartman aidatı ödemek zorunda değildir. Şikayetlere ve delillere dayalı olarak apartman sakinlerinin şikayeti sonucu aidat ödeyip ödenmemesi gerektiği ortaya çıkabilir. Örnek olarak; diyelim her ay düzenli ödediğiniz tutardan çok daha fazla geldiğini görüyorsunuz, apartmana herhangi bir şey yapılmadığını görüyorsunuz ve size gelen faturanın şiştiğini görüyorsunuz.

Fakat ortada işlemler yapıldığına dair ne fatura ve fiş olmamasına rağmen bina içerisinde de her kafadan bir ses çıkıyor, kimse de bir araya gelmiyor. Bu durum tamamen sizin yararınıza olacaktır, sizin kârınıza nasıl olacağına dair bilgidir. Eğer ortalıkta fiş, fatura vb. herhangi bir gider olmaması durumunda direkt olarak usulsüzlük olarak sıfatlandırılır.

Apartman Aidatı Ödenmezse İcralık Olur Muyum?

Apartman içerisinde oturan kiracı aidatını ödemiyorsa eğer, daire sahibi ile yönetici ortak hareket etmeleri halinde direkt olarak dava açabilir hatta icraya da verebilir kişiyi. Eğer oturan kiracı değil de ev sahibi ise o kişiye de dava açılıp icraya verilebiliyor. Kiracı veya ev sahibi apartman aidatını ödemedikleri taktir de her ay %5 oranında ekstra zam konuluyor, sonrasında ise yasal olarak bu para talep ediliyor. Dava açılan kişilerin banka hesabına bloke atılıyor, icra sonuçlandığında ise yeniden kaldırılıyor. Bu davalar genel de kat mülkiyeti hakkı olduğundan dolayı genel de apartman sakinleri lehine sonuçlanıyor ve dava eden kişi kazanmış oluyor.

Eğer haksız kazançların elde edildiğini ve haksız yere apartman aidatı ödediğinizi düşünüyorsanız bu durumda yöneticiye dava açabilir, delillerinizin yeterli olabilmesi durumunda davayı kazanma durumunuzun yüksek olacağı ihtimalini unutmamalısınız.

Apartman içerisinde yaşayan kişilerin nelere dikkat etmesi gerekiyor;

  • Apartman aidatını verdikten sonra kesinlikle makbuz talep ediniz.
  • Eğer bankadan (mobil veya internet bankacılığı) apartman aidatı ödüyorsanız mutlaka açıklama kısmına hangi apartman ve hangi daire numarasına aitse mutlaka belirtiniz.
  • Apartman aidatını kapıcı topluyorsa eğer mutlaka imzalı bir belge karşılığında verin, aksi hâlde kapıcıya hiçbir şekilde para verilmemelidir.
  • Daire içerisinde yaşayan kişi apartman aidatını ödemezse eğer elektrik ve su masrafının artması sonucu önce kesintiye uğrar daha sonra daire sahibi icra davası ile karşı karşıya gelebilir.

Apartman aidatı ödenmezse ne olur yazımızın sonuna geldik, sizlere naçizane düşüncemiz lütfen böyle durumlarda topluluğa uyalım. Apartman aidatları tamamen bina masrafları (giderleri) hesaplanarak sizlere sunulmaktadır, ödediğimiz taktir de hiçbir apartman sakininin hakkına girmemiş oluyoruz.

Yorum yapın