Domain Yaşının SEO’ya Etkisi Nedir?

Domain yaşı, domain transfer edildikten sonraki zaman dilimini ifade etmektedir. Yani domain yaşı, satın alınan web sitenin el değiştirmesinden sonra geçen süreç anlamına gelmektedir. Şayet domainin yaşı ne kadar fazla olursa web sitenin de internette yer aldığı süre doğru orantılı olarak artacaktır. Domain yaşının fazla olması da sitenin bilinirliğini yükselterek daha imajlı bir kalite sunulmasına imkân sağlayacaktır.

Google bu kapsamda web sitelerinde bir değerlendirme yaparak domain yaşının sitenin tanınırlığı açısından olumlu etkilendiğini bildirmiştir. Kaldı ki 1 domain yaşına sahip site ile 10 domain yaşına sahip site de aynı güce sahip olmamaktadır. Domain yaşı, arama motorlarında herhangi bir güç dengesine müdahale etmemektedir. Fakat domain yaşının yüksek derece almak açısından ciddi oranda faydası bulunmaktadır.

domain yasi ve seo

Aslında domain yaşının Google tarafından önemsenmesinin en büyük sebebi güvenilirliktir. Google, uzun süre web sitesini korumayı başaran site sahiplerine daha fazla güvenmektedir. Böylece yüksek domain yaşına sahip web siteler, daha yüksek performansa sahiptir.

Domain Yaşının SEO İçin Avantajları

Domain SEO açısından pek çok avantajı beraberinde getirdiği bilinmektedir. Bu avantajların sağlanması içinse en domain yaşının ideal olması gerekmektedir. Peki domain yaşının sitenin imajını yükseltmek açısından avantajları nelerdir?

  • Yüksek referans oranına sahip olma imkânı
  • Site aktif olduğu takdirde sitede SEO seviyesinin yüksek olması açısından alt tabana sahip olma
  • İstenilen kelimeleri yüksek sıralara çıkarma şansı
  • Sitenin güvenilirliğinin yüksek olması ve Google ile işlerin daha sağlıklı yürütülmesi

Domain Yaşı Nasıl Sorgulanır?

Domain yaşı, kuşkusuz olarak yüksek imajlı siteye sahip olma açısından oldukça önemlidir. Bu noktada domain yaşının yüksek olması web site sahiplerini güvenilir kılmaktadır. Pekâlâ domain yaşı sorgulama nasıl yapılmaktadır?

Domain yaşı sorgulamak için: https://tr.wmtools.me/alan-adi-yasi

domain yasi sorgulama

Domain yaşının sorgulanması için en kolay yol internet üzerinde yer alan SEO analiz araçlarıdır. Bu araçlar vesile ile sitenin sadece domain yaşı değil ne zamandan bari faal olduğu da görülebilmektedir. Sitenin domain bilgilerine bu aracalar sayesine erişmek oldukça kolaydır. Örneğin bu araçlardan birinden alınan veriye göre Facebook 25 yıldan beridir domaini aktif olarak kullanmaktadır.

İdeal Domain Yaşı Kaçtır?

Domain yaşının sitenin bilinirliği için önemi büyüktür. Kaldı ki domain SEO için olmazsa olmazdır. Bu noktada web site için ideal domain yaşı merak edilir olmuştur. Yapılan araştırmalar sonucunda ideal domain yaşının 3 yıl olduğu belirlenmiştir. 3 yıl ve üzeri süredir aktif domaine sahip web siteler aynı zamanda Google tarafından güvenilir sayılmaktadır.

Aynı zamanda müşteri de site hakkında bilgi edinmek istediğinde domain yaşını araştıracaktır. Şayet sitenin 3 yıldan fazladır aynı domaini kullandığını öğrendiğindeyse siteye güvenebileceğini düşünmektedir. Yani domain yaşının, sitenin tanıtımı ve güvenilirliği için yüksek olması gerekmektedir. Zira en fazla domain yaşına sahip olan sitelere bakıldığında en köklü web siteler olduğu görülebilmektedir.

Yorum yapın