Tahsilat Makbuzu Örneği Nedir?

Tahsilat makbuzu; finans departmanı ile ilgili olan ve küçük işletme, orta işletme, büyük işletmeleri kapsayan bir nüshadır. Tahsilat makbuzu; bir işletmenin hizmet verdiği işletmeden alacak bakiyesine karşın ödeme aldığı ve bu ödemeyi resmileştirdiği nüshaya denir. Bu durum hizmet alan işletmenin hizmet verdiği işletmeye ödediği borç bakiyesi için de geçerlidir.

Tahsilat makbuzunun kesilme amacı; nakit ya da çek ile ödeme yapan işletmenin ödeme yaptığına dair kanıt olması niteliğindedir. Bu doğrultuda ödeme yapılmadığına dair oluşabilecek olumsuz durumlar ortadan kaldırılmış olur.

tahsilat makbuzu ornekleri

Tahsilat makbuzunun önemi oldukça büyüktür. Müşteri ve tedarikçinin cari hesap bakiyelerinde mutabık kalabilmelerine adına tahsilat makbuzun her iki tarafında muhasebe programından sisteme işlenmiş olması gerekir. Tahsilat makbuzları üç ödeme şeklinde kesilir. Bu ödeme şekilleri; çek ile ödeme, nakit ödeme, kredi kartı ile ödemedir.

Tahsilat Makbuzu Örneği Nasıl Olmalıdır?

Tahsilat Makbuzu Örneği

Tahsilat makbuzu örneği; şirketten şirkete değişiklik göstermektedir. Tahsilat makbuzu örneğinin şablonunda değişiklik görülse de içeriğinde değişiklik bulunmamaktadır. Tahsilat makbuzu örneğinin gerekli başlıkları aşağıdaki maddelerdeki gibidir;

  • Tahsil edilen ücretin toplam tutarı, tahsilat makbuzu lira bölümüne rakam ile yazılır ve toplam ücretin başına ve sonuna “#“ işareti konulur.
  • Tahsil edilen ücretin hangi tarihte alındığı, tarih kısmına yazılır.
  • Tahsil edilen toplam ücretin okunuş hali “yalnız,” ile başlayan kısma yazılır.
  • Tahsil edilen ücretin kimden alındığı ise; “yukarıda yazılı meblağ sayın,” kısmına eksiksiz yazılır.
  • Tahsil edilen ücretin nakit, çek ya da kredi kartı gibi ödeme şekillerinden hangisi ile alındıysa not edilir.
  • Tahsil edilen ücret çek ile alındıysa tahsilat makbuzunda bulunan çek bilgileri kısmı doldurulur. Çek bilgi kısmında; banka, çek numarası, vade ve miktar başlıkları bulunur. Bu başlıkların altı doğru ve eksiksiz girilmelidir.
  • Çek ile alınan ücretin bilgileri doldurulduktan sonra bilgilerin altı kapama işareti ile kapatılır.
  • Son olarak tahsilat makbuzunda yer alan tahsil eden kişinin adı soyadı ve imzası bölümü doldurulur. Ödeme alınan kişiye orijinal sayfası teslim edilir.
  • Tahsilat makbuzu ödeme seçeneklerinden kredi kartı ile ödeme alındıysa ya da kredi kartı mail order sistemi ile ödeme alındıysa post cihazından elde edilen silip tahsilat makbuzuna zımbalanarak alıcısına teslim edilir.

Tahsilat Makbuzu Örnekleri

Tahsilat makbuzu örneği 1:

tahsilat makbuzu ornegi 1

Tahsilat makbuzu örneği 2:

tahsilat makbuzu ornegi 2

Tahsilat Makbuzunu Kimler Keser?

Tahsilat makbuzu; ödeme alan kişi tarafından kesilip ödeme yapan kişiye asıl nüshasının teslim edilmesiyle gerçekleşir. Ödeme yapan şirket ya da şahıslar ödeme şekline göre tahsilat makbuzu almalılardır. Bu sayede karşılıklı olarak ödeme yapıldığına dair kanıt olması gerekir.

Yorum yapın