Askerlik Şafak Hesaplama

Şafak hesaplama askerlerin çok fazla yaptıkları hesaplama işlemlerinden biridir. Askerlik süresine bağlı olarak ne kadar askerliğinizin kaldığını bu sistem ile gün ve gün öğrenebileceksiniz. Ülkemizde askerlik birkaç sınıf içerisinde değerlendirilmektedir. Uzun dönem askerlik, kısa dönem askerlik ve hizmet sınıflarına göre belirlenmiş olan asker doktor, asker öğretmen gibi sınıflandırmalardır.

Askerliğin bir vatan görevi olması ve zorunlu tutulmasından ötürü sağlıklı olan her Türk vatandaşı askerlik görevini ifşa etmek ile mükelleftir. Şafak terimi askerler arasında çok yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Devletin paralı askerleri dışında kalan kesim tarafından askerliğin bitmesine ne kadar kaldı olarak yorumlanmaktadır. Yazımızda sitemizin kullanıcılarına şafak hesaplama işlemleri ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Yazımızın devamında sorgulama  butonundan yararlanarak askerlik sürenizi öğrenebilirsiniz.

askerlik safak hesaplama

şafak hesaplama excel online, şafak hesaplama nasıl yeni programları kullanıcılara sunulacaktır. 

Askerlik Çeşitlerine Göre Hesaplamalar Değişmektedir

Askerlik ile ilgili standart bir hesaplama yapmak mümkün değildir. Zira askerliğin birkaç çeşidinden bahsetmiştik. Uzun dönem askerli olarak adlandırılan askerlik en fazla ön lisans mezunu olan vatandaşlarımızı kapsayan bir askerlik çeşididir. Daha önce 15 ay olan bu askerlik yeni düzenlemeler ile 12  aya indirildi. Daha sonra da 6 aya indirildi. Bu şafak hesaplaması son derece basit bir işlem olmaktadır.

1 yıl dan başlayarak geriye doğru hesap yapılmakta ve her geçen gün biraz daha azalmaktadır. Askerliğe başlangıç tarihinin sisteme girilmesi ile birlikte ne kadar gününüzün kaldığını çok kısa süre içerisinde öğrenebileceksiniz. Kısa dönem askerlik de dört yıllık üniversite mezunlarını kapsaya bir süreç olarak görülmektedir. Onların da askerliği 5 buçuk ay olarak gerçekleştirilmektedir.

155 gün yapılan bu askerlikte yine askerlik türünün seçilmesi ve askere başlangıç tarihinin sisteme girilmesi ile birlikte ne kadar askerliğin kaldığı öğrenilebilmektedir. Asteğmen, asker öğretmen ve asker doktor gibi sınıflandırmalar da isterlerse uzun dönem askerlerin faydalandığı sistemi kullanabilirler. Onların da hesaplamaları  1 yıl olduğu için o sistemi kullanabileceklerdir.

Yorum yapın