Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü parsel sorgulama işlemi tapu işlemlerinde resmi olarak belirlenmiş olan parsel bilgisini öğrenmeye yönelik bir işlemdir. parsel bilgileri önceden sınırları çizilmiş olan ve resmi kayıtlar ile garanti altına alınmış olan işlemlerdir. Bu bilgilerin her biri TKGM tarafından saklı tutulmaktadır. Bilgi elde etmek amacı ile TKGM parsel sorgulama yaparak sınırların ne olduğu konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

image 6

www.tkgm.gov.tr parsel sorgulama mekanizması ülkemizdeki bütün tapu il müdürlükleri tarafından sisteme entegre edilmiştir. bu yolla güncel olarak sunulmaktadır. Tapu parsel sorgulama sürecinde ise ilgili müdürlükler genel merkez sayfası üzerinden bilgi edinme kanunu çerçevesinde bilgiler vermektedir.

image 6

Coğrafi parsel sorgulama işlemi kuş bakışı bir gözetim ile derece konumuna göre yapılmaktadır. Bu anlamda görüntü değil de konum bilgisi verilmektedir. Halk arasında bir diğer adı da arsa sorgulama olan bu işlemi sağlıklı bir biçimde gerçekleştirmek için sizden istenen bilgileri doğru bir biçimde sisteme girmek gerekmektedir.

Kadastro Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kadastro parsel sorgulama işlemini yapabilmeniz için bulunduğunuz il, ilçe, mahalle, köy ve ada gibi özelliklerin sağlıklı bir biçimde sisteme girilmesi gerekmektedir. Tapu kadastro parsel sorgulama sistemi en güncel ve doğru bilgileri verdiği için gönül rahatlığı ile sorgulama yapabilirsiniz. Yazımızın devamındaki linki tıklayarak parsel sorgulama yapabilirsiniz.

Parsel Sorgulama Uygulamasına Gitmek İçin Tıklayın!

Yorum yapın