Ne Zaman Emekli Olurum?

SGK, SSK Bağkur ne zaman emekli olurum bilgisine ulaşabilmek için prim gün sayısının yaş yaş haddinin tamamlanmış olması gerekir. Kademeli emeklilik yasasından önce standart olan bu hesaplama artık standart olmaktan çıkmış ve değişik emeklilik hesaplamaları devreye girmiştir. Bilindiği gibi bütün sosyal güvenlik sistemlerinin ortak bir pota haline getirilerek SGK olacak şekilde revize edilmesi çalışanların ortak kriterlere göre emekli olmalarını gündeme getirmiştir.

Burada en fazla değişkenli gösteren husus hiç kuşkusuz işe başlangıç tarihi ile ne kadar primlerin yattığını öğrenilmesi konusudur. Öncelikle bu konulara açıklık getirmek gerekmektedir. Bunu hallettikten sonra sorumuzun büyük bir kısmını cevaplandırmış olacağız. Bu yazımızda dediğimiz gibi Ne zaman emekli olabilirim sorusuna cevaplar arayacağız. Kademeli emeklilik sistemi ile konuya devam etmek daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

ne zaman emekli olabilirim

Kademeli Emeklilik Sistemi

Emeklilik sorgulama işlemleri kademeli emeklilik ile büyük bir değişikliğe uğradı. Daha önce standart bir hesaplama işleminin olduğundan bahsetmiştik. Bu uygulamada çalışan vatandaşımızın 25 yıllık düzenli bir biçimde prim gün sayısını tamamlıyor olması gerekmekteydi. Böylelikle basit bir hesaplama yapacak olursak 20 yaşında işe başlayan bir kişi 45 yaşında emekli olabilmekteydi. Böyle bir hak çalışana verilmiştir. Yenilenen emeklilik sistemi ile 25 yıllık sigorta priminin yanında yaş haddi yani sınırlaması da getirilmiş oldu.

Yani çalışan 25 yıllık primi tamamladıktan sonra 65 yaş (Erkek çalışanlar için) sınırını beklemeleri gerekmektedir. Tabi bu uygulama yeni işe başlayanlar için geçerlidir. Sistemin yeni yürürlüğe girdiği dönemde önceden işe giren vatandaşlarımızın bunda olumsuz etkilenmemeleri için kademeli yaş arttırma yolu seçilmiştir. SGK emeklilik sorgulama SGK ne zaman emekli olurum işlemleri bu sebeplerden ötürü bazı karışıklıklara sebep olmuştur.

Emeklilik Sorgulama ve Hesaplama Nasıl Yapılır?

Değişen emeklilik sistemi ile birlikte emeklilik hesaplama işlemlerinin de değiştiğini sizlere söylemiştik. Bu durum bütün sosyal güvenlik sistemlerini kapsayan ve karışıklığa sebep olan bir durum olmuştu. Özel sektör çalışanları da SSK emeklilik sorgulama, SSK ne zaman emekli olurum hesabını yaparken bu uygulamanın standartlığını kaybettiğini görerek hesaplama araçları aracılığı ile emeklilik tarihi konusunda bilgi edinmeye başlamışlardır.

Diğer sorgulama hizmetlerinde olduğu gibi emeklilik sorgulamaları için de artık devletin resmi sitesi kullanılmaktadır. Bu konuda sağlıklı bir şekilde sonuç almanız için yapılması gereken şey sizlerden istenen bilgileri sisteme girmek ve kısa sürede bu bilgileri elde etmektir. Sitemiz üzerinden bu sorgulamayı yerine getirmek istiyorsanız aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz. Bağkur emeklilik sorgulama, Bağkur ne zaman emekli olurum işlemi için de aynı linki kullanabilirsiniz.

Ne Zaman Emekli Olurum? Sorgulamak İçin Tıkla

Yorum yapın