Aile Soy Ağacı Sorgulama

Aile Soy Ağacı sorgulama işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık işleri genel müdürlüğünce belirlenmiş bilgi edinme kanunu çerçevesinde yapılmaktadır. Soy ağacı öğrenme işlemleri yapılırken genel olarak kuşak üzerinden hareket edilmektedir. Yani 3 kuşak öncesi veya 5 kuşak öncesi şeklinde bir hesaplama yapılmaktadır.

Nüfus Müdürlükleri tarafından verilen Nüfus kayıt örnekleri ve Tc kimliklerimiz sınırlı sayıda bilgiler vermektedir. Bu anlamda Soy ağacı bulmak için öncelikle bilgi edinme kanunu çerçevesinde ilgili birimlere başvurularımızı gerçekleştirmemiz gerekmektedir. 4982 sayılı yasa gereğince bu bilgiler vatandaşlara verilebilir mi? Bu konuda sizler için bir araştırma yaptık.

soy agaci
e devlet soy agaci

Aile Soy Ağacımı Nasıl Öğrenebilirim?

SOY AĞACINIZI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

Aile Soy ağacı öğrenme işlemi genel olarak hangi soydan geldiğinin öğrenilmesi veya aile efrat bilgisi merak edildiği için öğrenilmek istenmektedir. Ancak ülkemizdeki yasalar gereğince bilgi edinme kanunu olsa bile 4982 sayılı Kanununun 7, 9, 21’inci maddeleri gereğince, alt ve üst soyunu kapsayan nüfus kayıt örneklerinin dışında soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değildir. Aile köklerinizi çok merak ediyor ve bu konu ile ilgili yeterli bilgilere ulaşmak istiyorsanız sizlere önerebileceğimiz şey, soy ağacı araştırma için yeterli verilere sahip olmanızdır.

Yorum yapın